Jesteście fanami rodzinnych ogródków działkowych lub posiadaczami tych przydomowych? W tym okresie z pewnością macie dużo pracy podczas zbiorów, podlewania oraz nawożenia wybranych warzyw i owoców. Cukinia to jedno z tych warzyw, które dość szybko się rozrasta. Pogoda w Polsce bywa kapryśna, dlatego należy wspomóc ją w prawidłowym rozwoju. Jeżeli chcecie zbierać ją niemal co 2-3 dzień, wykorzystajcie naszą sprawdzoną poradę. Wykorzystacie w niej resztki z kuchni, które mogą się okazać bardzo cenne. Sprawdźcie koniecznie.

Dlaczego cukinia jest gorzka po zerwaniu?

Cukinia może być gorzka ze względu na obecność kukurbitacyny, która występuje także w ogórkach, dyniach czy patisonach. Goryczka może być ledwie wyczuwalna lub dość intensywna, na tyle, aby wyrzucić plony do kosza. Zwykle dzieje się tak wtedy, gdy przenawozimy cukinię. Wtedy wytwarza się jeszcze więcej substancji odpowiadającej za gorzknienie.

Innym problemem są niewyselekcjonowane nasiona, z których uprawiamy cukinię. Gdy wymieszane zostaną odmiany ozdobne wraz z dziką, istnieje duże prawdopodobieństwo, że natrafimy na gorzką. Najlepiej kupować sprawdzone nasiona od dostawców, którzy maja doświadczenie w plonach cukinii. Możecie wybierać spośród tej żółtej, ciemnozielonej, jasnej czy prążkowanej.

Czym podlewać cukinię, aby rosła jak na drożdżach?

Jesteście zwolennikami naturalnych rozwiązań nie tylko w kuchni, ale także i w ogrodzie? Cukinia to dość wdzięczne warzywo, które praktycznie samo rośnie. Jednak jeżeli chcecie przyspieszyć jej rozrost i zbierać o wiele więcej warzyw, możecie zastosować tę sprawdzoną technikę, której używamy od lat. Przygotujcie najlepiej duże wiadro, które wkopiecie w ziemię, aby była stabilna. Wlejcie do niej zimną lub ciepłą wodę, to zależy od was.

Zbierajcie resztki kuchenne, które pozostaną wam po gotowaniu. Chodzi tutaj o skorupki jajek, pędy cebuli, które wyrastają z po pozostawieniu ich zbyt długo w szafce oraz czosnek - wykorzystajcie zarówno pędy, jak i całe główki. Przełóżcie do wody i zamknijcie pokrywkę. Kiście gnojówkę z resztek kuchennych przez około 7 dni. Po tym czasie odkryjcie pokrywkę i rozwodnijcie wodą. Proporcja to 1 wiaderko wody, na pół wiaderka gnojówki.