Deska do krojenia to niezbędny element niemal każdej kuchni. Utrzymanie bez niej czystości na blacie kuchennym jest wręcz niemożliwe. Używamy jej do krojenia mięsa, warzyw, ale też np. przygotowywania kanapek. Doskonale sprawdza się też do serwowania przekąsek. Prawie każda deska ma specjalny otwór. Okazuje się, że nie jest to jedynie ozdoba, a funkcja, która bardzo ułatwi wam gotowanie.

Po co w desce do krojenia są dziurki?

Gdy pokroicie już wybrane produkty – musicie przełożyć je do naczynia. Zrobicie to z łatwością, wykorzystując właśnie specjalną szczelinę w desce. Przyda się także, gdy chcecie wrzucić jedzenie na patelnię lub do pojemnika.

Wystarczy, że nachylicie delikatnie deskę, a kawałeczki pokrojonych produktów wypadną przez otwór. Dzięki temu nie będziecie musieli męczyć się ze sprzątaniem, ponieważ nie będą one spadać ze wszystkich stron deski.

Jaką deskę do krojenia wybrać?

Najpopularniejsze deski do krojenia to te drewniane i plastikowe, jednak coraz częściej stosuje się również te wykonane z marmuru. szkła lub zrobione ze sprasowanego bambusa.

Dobrym wyborem będą deski drewniane, ponieważ są ekologicznym rozwiązaniem, a przy okazji nie tępią noży. Mają one jednak skłonność do wchłaniania nieprzyjemnych zapachów, a ze względu na swoją wysoką chłonność są dobrą pożywką dla bakterii. Możecie więc postawić na deskę bambusową, która jest trwalsza i bardziej wytrzymała od tej drewnianej.