Sernik, szarlotka, biszkopt, murzynek - niezależnie, do tego jakie ciasto pieczecie, wszystko zaczyna się od wlania surowej masy do blaszki lub foremki. Najpierw należy jednak wysmarować ją tłuszczem, lub wyłożyć papierem do pieczenia, jednak nie zawsze jest to proste. Sztywne arkusze brązowego tworzywa często ciężko jest dopasować do kształtu formy, przez co musimy się nieźle nagimnastykować, zanim odpowiednie je dotniemy. Jest jednak znacznie prostszy sposób, do którego nie przydadzą się nożyczki. Wystarczą tylko zrobić 2 proste czynności, a papier będzie pasował do blachy jak robiony na wymiar.

Którą stroną wkładać papier do pieczenia?

Zanim dowiemy się, jak ułożyć papier do pieczenia w blaszce, najpierw zastanówmy się, którą stroną to zrobić. Choć nie każdy zwraca na to uwagę, rolka papier jest tylko jednostronnie powlekana, dlatego zawsze należy pamiętać, aby układać papier powleczoną stroną do góry, tak, aby to właśnie ona dotykała ciasta. Dzięki tej prostej zasadzie wypieki nie będą przywierały i nie będziemy już musieli wyjmować z ciasta kawałeczków papieru.

Jak wyłożyć blachę papierem do pieczenia?

Aby z łatwością dopasować papier do kształtu i konkretnego rozmiaru naszej formy, wystarczy najpierw zwinąć go w kulkę, a dopiero potem znów rozłożyć. Dzięki temu prostemu zabiegowi stanie się bardziej giętki i elastyczny i będzie lepiej wchodził w każdą lukę blachy.

Drugą czynnością, którą dodatkowo warto zastosować, jest lekkie namoczenie kulki papieru. Po co moczyć papier do pieczenia? Choć może brzmieć to dziwnie, wilgotny papier będzie jeszcze łatwiejszy we współpracy i świetnie podda się wyścieleniu w jakimkolwiek naczyniu. Co więcej, zwilżony papier lepiej wytrzymuje nawet najwyższe temperatury i nie zaczyna się przypalać.