Te niepozorne grzyby to prawdziwy rarytas, którym zachwycają się smakosze z całego świata. Okazuje się, że rosną tuż obok nas, a my zupełnie ich nie doceniamy. Zobaczcie, co to za przysmak i rozglądajcie się za nim w lasach. Najłatwiej rozpoznacie go za pomocą swoich nosów.

Gąska sosnowa - co to za grzyb?

Gąska sosnowa, nazywana też opieńką sosnową lub prośnianką sosnową, to jadalny grzyb, który największą popularnością cieszy się w Azji. Tam też najczęściej się go spotyka, ale jakiś czas temu po blisko 100-letniej przerwie powrócił do rodzimych lasów. Wcześniej widziano go w 1921 roku i od tego czasu uznawany był w Polsce za wymarły, jednak od 2 sezonów znów pojawia się w naszych stronach. Gdzie rośnie gąska sosnowa? W ostatnich dwóch latach roku zostały znalezione w Beskidach. Jak sama nazwa wskazuje, należy szukać jej w pobliżu sosen. 

Gąski sosnowe - jak je rozpoznać?

Gąska sosnowa ma grube, lekko stożkowate kapelusze o brązowej barwie, które nieco przypominają borowiki. Są jędrne i bardzo smaczne. Mają mączysty, lekko słodkawy posmak, ale zdecydowanie największym ich walorem jest wyjątkowy aromat. Otóż te wyjątkowe grzyby słyną z cynamonowego zapachu, który utrzymuje się nawet po długiej obróbce termicznej na patelni czy w garnku. Z tego względu w kuchni azjatyckiej chętnie wykorzystuje się je do dań z woka oraz zup.

Co więcej, znajdziemy w nich również mnóstwo cennych wartości odżywczych. Podobno gąski sosnowe wzmacniają odporność, chronią przed wieloma chorobami i opóźniają procesy starzenia się organizmu. Na grzybobraniu należy jednak bardzo uważać, gdyż gąska sosnowa przypomina niejadalną włośniankę korzeniastą, a także jeszcze niebezpieczniejszą gąską ognistą, która jest trująca.

Ile kosztuje gąska sosnowa?

Te niepozorne grzybki to prawdziwy skarb. Są gatunkiem zagrożonym, gdyż nie da się ich wyhodować w sztucznych warunkach i zbiera się je jedynie w lasach. Właśnie ze względu na tę niską dostępność, w Japonii cena za kilogram potrafi sięgać nawet do 2 tysięcy euro.