Jeżeli piekliście ostatnio ciasto drożdżowe i zostało wam trochę świeżych drożdży, nie wyrzucajcie ich. Przydadzą się wam do zrobienia genialnego nawozu do roślin - to tanie rozwiązanie, dzięki któremu odżywicie kwiatki, a do tego ograniczycie ilość wyrzucanych śmieci. I jest bardzo ekologiczny - w końcu drożdże to sama natura. Zobaczcie, jak go zrobić. 

Jak pielęgnować storczyki?

Storczyki to kwiaty, które często zdobią nasze  mieszkania. Ale, żeby pięknie kwitły przez wiele sezonów, trzeba o nie odpowiednio zadbać. W domu storczyk lubi miejsca jasne ale ze światłem rozproszonym, dlatego najlepiej postawić go na wschodnim oknie. Należy chronić roślinę przed mocnym światłem słonecznym, zwłaszcza latem.
Najlepsza temperatura dla storczyka to latem ok. 24 (C, a zimą ok. 18 C). Warto jednak wiedzieć, ze na ich kwitnienie dobrze wpływają wahania temperatury pomiędzy dniem, a nocą. W okresie letnim możemy im to zapewnić, wynosząc je na lekko ocieniony balkon, czy taras. Zimą warto na noc zakręcać kaloryfer pod parapetem, na którym stoi storczyk.

Storczyki muszą przebywać w pomieszczeniu z dużą wilgotnością powietrza. Ta wilgoć jest im niezbędna do prawidłowego wzrostu. Nie może być ona mniejsza niż 60%, ale najlepiej czują się w przedziale 70-80 %. Dlatego warto wstawić storczyka do dużego szklanego naczynia, gdzie takie nawilgocenie atmosfery wokół roślin będzie możliwe. Można też przy roślinie ustawić nawilżacz powietrza. Storczyki podlewamy rzadko, ale intensywnie. Lepiej lekko przesuszyć roślinę niż przelać. Najlepiej co 7-10 dni doniczkę z kwiatami wstawiamy do wanny i obficie podlewamy wodą o temperaturze pokojowej. Kiedy nadmiar wody wypłynie z doniczek, umieszczamy je ponownie w osłonkach, lub na podstawkach. Ważne, by korzenie nie były zbyt długo namoczone.

Jak przygotować nawóz z drożdży do storczyków?

Przygotowanie nawozu nie jest trudne i każdy sobie z nim poradzi. Do naczynia wlejcie litr ciepłej wody i wsypcie 10 g pokruszonych, świeżych drożdży. Wszystko razem wymieszajcie tak, by drożdże się rozpuściły, i odstawcie na godzinę. I gotowe! Tak przygotowanym nawozem możecie podlewać storczyki raz na dwa tygodnie. 
Taka odżywka świetnie się sprawdzi w przypadku storczyków i zapewni obfite kwitnienie. Skorzystają z niej też paprocie oraz skrzydłokwiaty. Z kolei wiosną i latem nawozem z drożdży można podlewać grządki z pomidorami, ogórkami, a także kwiaty - na przykład hortensje. 

Dlaczego warto stosować nawóz z drożdży?

Nawóz drożdżowy jest banalny w przygotowaniu, kosztuje grosze, a do tego wspaniale wzmacnia rośliny i pobudza je do wzrostu. Regularnie stosowany wspomaga bujne kwitnienie - głównie dzięki temu, że drożdże sprawiają, iż roślina lepiej pobiera składniki odżywcze z gleby
Do tego nawóz drożdżowy pomoże wam ochronić rośliny przed szkodnikami. Z kolei w przypadku tych uprawianych na zewnątrz, w ogródkach i na balkonach, dodatkowo je wzmocni, dzięki czemu będą bardziej odporne na czynniki atmosferyczne, takie jak ulewny deszcz i wiatr.