Gotowane warzywa i majonez to baza każdej tradycyjnej sałatki jarzynowej. Do tego dochodzą jajka na twardo, kiszone ogórki, jabłka, groszek konserwowy, a nawet por czy kukurydza. Wszystkie panie domu mają swoje receptury na ten smakołyk, przez co, mimo prostego przepisu, w każdym domu smakuje on nieco inaczej. Jednak, choć wszyscy znamy ją tak dobrze, to mało kto wie, że można ją zamienić w świetne danie obiadowe. Zobaczcie, jak dać jarzynówce drugie życie, a zakochacie się w niej na nowo.

Co zrobić z sałatką jarzynową?

Święta minęły, a wy zastanawiacie się, jak długo może stać sałatka jarzynowa? Mówi się, że jej maksymalny okres do spożycia to 3-4 dni, ale jeśli nie zdążycie przejeść jej w tym czasie, mamy dla was pyszny pomysł. Gdy okres przydatności sałatki zbliża się ku końcowi, możecie zrobić z niej fantastyczny obiad i zamienić ją w sycące kotlety. To banalnie prosty przepis na ciepły posiłek dla całej rodziny. Wystarczy tylko wymieszać ją z jajkiem, mąką i bułką tartą, a następnie uformować i usmażyć na oleju. Z uwagi na to, że każda sałatka może mieć nieco inną konsystencję, sypkie składniki lepiej dosypywać stopniowo, aby móc kontrolować gęstość masy. Do takiej bazy możemy oczywiście dodawać ulubione zioła i przyprawy, aby dostosować smak do własnych upodobań.

Kotlety z sałatki jarzynowej - przepis

Składniki:

  • 400 g sałatki jarzynowej
  • 1 duże jajko
  • około 50 g bułki tartej
  • około 30 g mąki pszennej
  • sól i pieprz do smaku
  • pół pęczka szczypioru
  • olej do smażenia

Przygotowanie:

1. Szczypiorek myjemy i drobno siekamy, a mąkę przesiewamy do dużej miski. Do miski z mąką wbijamy jajka i dorzucamy szczypiorek oraz sałatkę jarzynową. Wszystko doprawiamy solą i pieprzem, a następnie mieszamy na jednolitą masę.

2. Tak przygotowaną masę odstawiamy na 10 minut, aby nabrała lepszej konsystencji, a po tym czasie formujemy z niej niewielkie kotleciki.

3. Kotlety z sałatki jarzynowej smażymy wykładamy na rozgrzany olej i smażymy na średniej mocy palnika z obu stron na złoto.