WODA Z KRANU: pomocna w gotowaniu?

Większość osób wykorzystuje do gotowania wodę kranową. To właściwy wybór, ponieważ  obecnie jest bardzo dobrze uzdatniana przez wodociągi, dysponujące nowoczesnymi urządzeniami. Dostarczana do naszych domów musi być chemicznie i mikrobiologicznie stabilna. W większości polskich miast jej jakość jest zadowalająca i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Jednakże zawiera tzw. zanieczyszczenia wtórne pochodzące głównie z wielokilometrowych instalacji, którymi doprowadzana jest do naszych kranów. Dodatkowo uzdatniana jest chlorem, który może być „sprawcą” dolegliwości żołądkowo-jelitowych, bowiem niszczy nie tylko groźne bakterie występujące w wodzie, ale i te pożyteczne w naszym organizmie. Co więcej sprawia, że woda ma nieprzyjemny posmak.

Choć woda kranowa spełnia restrykcyjne normy zawarte w dyrektywie Unii Europejskiej, nadal budzi wiele obaw wśród polskich rodzin, które szukają nowych rozwiązań. Wiele osób uważa, że zagotowanie wody kranowej wykluczy problem jej smaku, wynikający z nadmiaru chloru. Tymczasem należy podkreślić, że sam proces gotowania nie wpływa na zmianę składu chemicznego. W konsekwencji potrawy przygotowane na bazie wody kranowej mogą zmienić swój kolor na bardziej mętny, dodatkowo nieświadomie pozbawimy je cennych dla zdrowia wartości wypłukiwanych przez chlor. Na szczęście istnieje sposób, by kranówka szybko powróciła do stanu sprzed długiej „podróży”. Oczyszczenie wody z zanieczyszczeń jest szybkie, tanie i ekologiczne. Służą do tego specjalne dzbanki filtrujące, jednak kluczem jest przede wszystkim pozbycie się stereotypowego myślenia i nieuzasadnionych uprzedzeń do filtrowania wody kranowej.

FILTROWANA: w sam raz do smakowania!

Najwybitniejsi kucharze świata przekonują do gotowania na jej bazie, a znani restauratorzy używają na co dzień. W wielu miejscach podawana jest klientom za darmo, używana do profesjonalnych sprzętów kuchennych. Mowa tu o wodzie filtrowanej i prostych, niedrogich oraz popularnych już na zachodzie filtrach do wody pitnej. Szukasz najwygodniejszego, najszybszego i najtańszego sposobu na wodę idealną do gotowania? Wybierz wodę filtrowaną! Szefowie kuchni otwarcie przyznają, że jej wysoka jakość korzystnie wpływa na smak potraw. Sprawia, że warzywa szybciej miękną, a z zup wydobywa się prawdziwy aromat. Przygotowując herbatę z przefiltrowanej wody możemy mieć pewność, że nie pojawi się w niej mętny osad. Zaparzona w ten sposób zachwyci nie tylko pięknym kolorem, ale również esencjonalnym zapachem. Dzięki filtrowanej wodzie uzyskamy krystalicznie czyste kostki lodu, podczas gdy zwykła woda spowoduje lekko białe zabarwienie.  

Ze względu na sporą zawartość chloru w kranówce,  istnieje zauważalna i łatwo wyczuwalna różnica pomiędzy wodą przefiltrowaną a wodą wodociągową. Częstą obawą przed stosowaniem filtrów jest mit o całkowitej demineralizacji wody, co oczywiście w przypadku filtrowania przy użyciu dzbanka polskiej marki Dafi jest nieprawdą. Niektóre filtry redukują tylko część wapnia i magnezu, dzięki czemu pozbywamy się uporczywego kamienia osadzającego się na sprzęcie AGD i przyspieszamy proces gotowana.

WODA W BUTELCE: zdziwisz się wielce

Przestaliśmy się zastanawiać, czy sięgając po kolejną plastikową butelkę dokonujemy najlepszego wyboru. W pamięci mamy hasła: „najczystsza”, „krystaliczna”, „górska”, „naturalna”. Skąd mamy pewność, że znajdująca się w niej woda różni się od tej płynącej w naszym kranie?

Butelkowana woda nie jest koniecznym rozwiązaniem Fot. Materiały partnera

Wielu nie ufa kranówce, nawet tej przefiltrowanej, dlatego do gotowania wykorzystuje wodę butelkowaną. Czy ty też przepłacasz za zgrzewki wody, podczas gdy zdrową alternatywę masz na wyciągnięcie ręki? Przecież woda płynąca w wodociągach spełnia te same normy, co woda butelkowana. Czy zatem warto w ogóle kupować wodę w butelkach?  Niestety świadomość polskich konsumentów jest wciąż niska. Większość z nas przy zakupie zwraca uwagę jedynie na kolorowe etykiety wód butelkowanych, kuszące górskimi krajobrazami i potokami, zapominamy przy tym o zapoznaniu się z ich składem. Wówczas dowiedzielibyśmy się, że woda butelkowana powinna być spożyta w ciągu 24 godzin od momentu jej otwarcia. W pozostawionej na dłużej może dojść do rozwoju mikroorganizmów. Dodatkowo mały druczek znajdujący się na etykiecie uzmysłowiłby nam, że woda ze sklepowej półki również poddawana jest procesowi filtracji i napowietrzania. A co z ekologią i odpadami pet, czy naprawdę chcemy utonąć w butelkach?

WYBIERAJ ŚWIADOMIE

Otwórz oczy i przestań kierować się obrazem wód, jaki nakreśliły ci media. Samodzielnie dokonuj wyboru, pamiętając o aspekcie zdrowotnym, finansowym i ekologicznym. Doceń wodę, która płynie w twoim kranie. Wówczas wiele zaoszczędzisz, i nie chodzi tu tylko o pieniądze, ale również o czas tracony w kolejkach po zgrzewki wody butelkowanej. Chcesz uzyskać wodę najwyższej jakości? Filtruj wodę kranową i wzbogacaj ją w cenne minerały, a twoje potrawy oraz napoje zyskają nowy, lepszy smak. Co jeszcze możesz zrobić? Pomyśl o edukacji swoich bliskich i sąsiadów, bo przecież nikt nie lubi przepłacać…