Gdy tylko przychodzi wiosna i na zewnątrz zaczyna się ocieplać, sezon na kleszcze rozwija się w pełni i musimy coraz bardziej uważać na spacerach. Te uporczywe owady bardzo zagrażają nam i naszym czworonogom, dlatego, zamiast je potem wyciągać, lepiej w porę się zabezpieczyć i mieć problem z głowy. Pomoże w tym pewien tani, popularny składnik z kuchennej szafki. Zaparzcie go i pijcie przez całą wiosnę i lato, a w tym roku zapomnicie o kleszczach. 

Co odstrasza kleszcze?

Aby w naturalny sposób zmniejszyć prawdopodobieństwo ugryzienia, warto włączyć do jadłospisu czystek. Wiele osób chętnie popija go przez cały rok, aby wzmacniać odporność, ale mało kto wie, że to popularne zioło ma też właściwości odstraszające nie tylko kleszcze, ale również komary. Warto więc stosować czystek i w tym celu, szczególnie wtedy, gdy spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu.

Dlaczego kleszcze tak bardzo boją się czystka? Wszystko za sprawą zapachu tego zioła, którego owady wprost nie mogą znieść. Gdy pijemy go w formie herbatki, zawarte w nim substancje są potem wydalane przez naszą skórę, zostawiając na niej charakterystyczną woń, która dla nas jest kompletnie niewyczuwalna, za to skutecznie odstrasza kleszcze.

co odstrasza kleszcze

Jak stosować czystek na kleszcze?

Choć herbatka z czystka odstrasza kleszcze, to nie musicie się martwić, bo dla nas ten napar ma bardzo dobry, lekko słodki smak. Taka "kuracja" jest więc samą przyjemnością i pysznym dodatkiem do posiłku, ale w razie, gdyby napój jednak wam nie posmakował, możecie też po prostu bezpośrednio nacierać skórę olejkiem lub naparem z czystka. Ta metoda będzie równie skuteczna, jednak trzeba pamiętać, że jakąkolwiek formę stosowania czystka wybierzecie, liczy się tu systematyczność. Wszystko dlatego, że aby czystek miał szansę zadziałać, trzeba go stosować dość długo i regularnie.

Czego nie lubią kleszcze? Inne domowe sposoby

Jeśli nie macie pod ręką suszonego czystka, w obronie przed kleszczami możecie stosować też kilka innych domowych produktów. Okazuje się, że te uporczywe owady nie znoszą też cebulowego i czosnkowego zapachu, dlatego warto często jeść czosnek i cebulę nie tylko na surowo, ale i starać się dodawać je do wszelkich przygotowywanych dań.

Co więcej, kleszcze nie lubią też zapachu cytrusów, cynamonu, mięty i goździków, a także lawendy, szałwii oraz tymianku, więc dobrym pomysłem będzie stosowanie naturalnych olejków bądź naparów z tych produktów. Możemy spryskiwać nimi nie tylko odsłonięte fragmenty skóry, ale i ubrania.

Innym skutecznym kuchennym sposobem na kleszcze jest też smarowanie skóry olejem kokosowym, który nie tylko odstraszy owady, ale przy okazji nawilży ciało i pozostawi na nim delikatny, przyjemny zapach.