Wrotycz to roślina charakteryzująca się żółtymi kwiatkami, bardzo ceniona w ziołolecznictwie. Starodawna medycyna ludowa od wielu lat docenia działanie prozdrowotne wrotyczu. Kiedyś podawano go po bardzo ciężkostrawnych, obfitych posiłkach. Aktualnie jednak, po licznych badaniach nad rośliną odkryto, że wrotycz posiada w sobie silnie toksyczny składnik - tujon, który znajduje się w olejku eterycznym wydzielanym przez roślinę. Dlatego teraz stosowany jest jedynie zewnętrznie, bezpośrednio na skórę.

Wrotycz: gdzie rośnie?

Jako dzika roślina rośnie także w całej Europie. Okres kwitnienia wrotyczu przypada od kwietnia do sierpnia - wtedy to spotkamy roślinę oblepioną małymi, żółtymi kwiatkami. Wrotycz bez trudu odnajdziemy na polach, łąkach a nawet w przydomowych ogródkach. By go zerwać wystarczy wybrać się na spacer.

Wrotycz na komary i kleszcze

W roślinie znajduje się silnie pachnący olejek eteryczny, który jest dość charakterystyczny. Przypomina on delikatnie zapach kamfory i bardzo skutecznie odstrasza przeróżne owady. Z powodzeniem odpędzi od nas:

  •     muchy i meszki,
  •     komary i kleszcze,
  •     mrówki i mszyce,
  •     mole i pająki.

Jeżeli wybieramy się na grilla lub ognisko i obawiamy się inwazji komarów na naszą skórę, możemy spróbować natrzeć się właśnie wrotyczem.

Jak zrobić spray z wrotyczu na komary i kleszcze?

Zerwijcie garść kwiatów wrotyczu, wrzućcie do szklanki i zalejcie wrzątkiem. Następnie odczekajcie chwilę, aż płyn ostygnie i przelejcie do butelki z atomizerem. Spryskanie się tak przygotowanym wywarem pozwoli uniknąć ataków niechcianych owadów przez dłuższy czas.

Na rynku dostępny jest także olejek eteryczny pozyskiwany z wrotyczu, jednak jest on bardzo intensywny i nie nadaje się do bezpośredniego stosowania. Przed użyciem należy go rozcieńczyć którymś z olejów (np słonecznikowym, czy migdałowym). Zachowajcie proporcję 10 kropel olejku na 30 ml oleju.

Właściwości zdrowotne wrotyczu

Jeżeli cierpicie na reumatoidalne zapalenie stawów lub doskwiera wam dna moczanowa, z powodzeniem możecie sięgnąć po patent z medycyny ludowej, czyli okład z naparu z wrotyczu. Takie okłady uśmierzą ból i pomogą zniwelować stany zapalne, które wywołują te dolegliwości. Opuchlizna wywołana zwichnięciami i stłuczeniami także widocznie się zmniejszy dzięki okładom.
Wrotycz to także roślina działająca silnie przeciwwirusowo. Jeżeli dokucza wam powracająca opryszczka, możecie spróbować miejscowo zastosować na zmianę ze specyfikami ze sklepu, właśnie olejek z wrotyczu.
Jeżeli walczycie ze świerzbem lub na głowie pojawią się wszy, w walce z pasożytami można zastosować napar z wrotyczu. Gdy dolejecie go do kąpieli lub zmoczycie w nim włosy i pozostawicie na głowie około 2 godzin, pozbędziecie się niechcianych pasożytów.

Działania niepożądane wrotyczu - na co trzeba uważać

Wrotycz to zioło, które przy nieprawidłowym stosowaniu potrafi być niebezpieczne. Przede wszystkim zawarty w roślinie trujący tujon może spowodować halucynacje, dlatego nigdy nie spożywajcie tego zioła. Picie naparu z wrotyczu lub olejku eterycznego może spowodować także problemy z błonami śluzowymi przewodu pokarmowego, a także macicy i nerek. Wrotycz spożyty w dużych ilościach może nawet poskutkować krwiomoczem oraz problemami ze świadomością. Kobiety w ciąży w ogóle nie powinny sięgać po to zioło. Wrotycz potrafi zdziałać wiele dobrego, ale jedynie wtedy, gdy stosuje się roślinę w odpowiedni sposób.