Obierki z ziemniaków - kiedy lepiej ich nie używać?

Ziemniaki w miarę starzenia się stają się też coraz bogatsze w solaninę. Jest to alkaloid, który chroni je przed owadami, infekcjami i grzybami. W nadmiernych ilościach solanina jest toksyczna dla ludzi. Ziemniaki, które nadają się do jedzenia, zawierają zwykle od 8 do 25 miligramów tej substancji na kilogram (bezpieczną dla nas ilość). Jeśli ziemniak pod skórką robi się zielony (pojawiają się na nim plamy), to znak, że jest bardzo stary i przesycony solaniną. Do przepisów z obierkami z ziemniaków w roli głównej nie powinniście również wykorzystywać ziemniaków kiełkujących. Zawierają one znacznie więcej solaniny niż normalnie. Ziemniaki przeważnie nadają się do jedzenia wraz ze skórką do 5 miesięcy od zbioru.

Jeśli chcecie wykorzystywać w swojej kuchni obierki z ziemniaków, wyszorujcie je najpierw porządnie i upewnij się, że nie były one pryskane nawozami chemicznymi czy pestycydami. Najbezpieczniejsze pod tym względem będą ziemniaki ekologiczne, przechowywane w ciemnym miejscu i w chłodzie. Takie ziemniaki produkują zdecydowanie mniej solaniny. Możecie też sięgnąć po warzywa z własnej, pewnej uprawy. Nie powinny one mieć też pomarszczonej, starej skórki, zepsutych części i kiełków. 

2 świeże pomysły na obierki ziemniaków

Lubicie omlety? Omlet jest na tyle wdzięczny, że możecie wypełnić go wszystkim, co macie pod ręką. Dzięki obierkom stanie się on nową, bardziej swojską wersją włoskiej frittaty. Obierki z ziemniaków będą świetnym wypełniaczem do takiego omleta. Przed wrzuceniem ich do masy jajecznej wystarczy je lekko podsmażyć, dodając ulubione przyprawy. W ten sposób możecie postąpić też z obierkami innych warzyw, np. z marchwi czy pietruszki. 

Drugim ciekawym pomysłem, zwłaszcza, jeśli przepadacie za zasmażonymi ziemniaczkami, mogą być smażone obierki z ziemniaków. Wystarczy 10-15 minut na patelni. Taki dodatek będzie świetnym uzupełnieniem do dań z kurczaka, np. sałatki z mięsem z piersi lub pieczonych w piekarniku udek. Możecie też zjeść je samodzielnie - bardziej "treściwe" danie wyczarujecie, jeśli na patelni najpierw rozgrzejecie kawałki boczku i podsmażycie cebulkę. Obierki z ziemniaków w takiej omaście będą jeszcze lepsze. Całość posypcie szczypiorkiem. Do tego polecamy kefir lub zsiadłe mleko.