Żaden obiad nie obejdzie się bez dodatku „zieleniny”, czyli surówki. Urozmaica ona smak każdego dania, a do tego zapewnia zastrzyk witamin i składników odżywczych, jakie znajdują się w warzywach. 
Surówki zwykle przyrządza się z kapusty, marchewki czy buraków, ale warto czasami, dla odmiany, wykorzystać ogórki kiszone. Taką surówkę robi się dosłownie w kilka chwil, a do tego jest ona bardzo zdrowa. To zasługa kiszonych ogórków - jak każda kiszonka, są bogate w kwas mlekowy. Podnosi on odporność, reguluje procesy trawienne oraz dba o florę bakteryjną w żołądku. 

Przepis na szybką surówkę z ogórków kiszonych

Składniki:

  • 6 ogórków kiszonych
  • 1 cebula
  • 2 łyżeczki cukru
  • sól
  • pieprz

Oraz woda po kiszeniu ogórków.

Przygotowanie:

  1. Wszystkie ogórki zetrzyjcie na tarce na mandolinie lub pokrójcie w bardzo cienkie plasterki. 
  2. Obraną cebulę pokrójcie drobno w kostkę. Możecie też zetrzeć ją na tarce tak, jak ogórki. 
  3. Wymieszajcie w misce cebulę z ogórkami. Wsypcie 2 łyżeczki cukru, sól i pieprz do smaku oraz niewielką ilość wody po kiszeniu ogórków. Wymieszajcie.
  4. Surówkę można zjeść od razu po przyrządzeniu, ale warto poczekać około 15 minut, aż jej składniki się “przegryzą”. W tym przepisie cukier możecie zastąpić jednym małym jabłkiem. Smacznego!

A gdy zostanie wam woda po ogórkach, wykorzystajcie ją do zrobienia dowolnej zupy z wykorzystaniem warzyw. Ten kwaśny dodatek świetnie urozmaici smak każdej zupy jarzynowej (nawet pomidorowej) i przełamie słodkość warzyw - zwłaszcza pietruszki i marchewki. Woda z ogórków kiszonych jest po prostu bardzo zdrowa, dlatego zamiast ją wylewać, warto zrobić z niej użytek w kuchni.