Młoda kapusta kusi nas na straganach i w marketach, ale nie każdy ma na nią pomysł. Zwykle po prostu siekamy ją na surówkę lub zasmażamy na maśle z odrobiną mąki, ale to nie wszystkie pomysły. Zobaczcie równie prosty i tani, a znacznie bardziej sycący przepis na bazie tego sezonowego składnika.

Co zrobić z młodą kapustą?

Wiele osób zastanawia się, czy z młodej kapusty można zrobić bigos. Odpowiedź jest prosta - można i to jaki! Otóż bigos z młodej kapusty robi się banalnie łatwo i znacznie szybciej, bo całość trwa ledwie 30 minut. Ten specjał jest też znacznie delikatniejszy i lżejszy niż tradycyjny bigos z kiszonej kapusty, więc można go jeść bez obaw.

Warto od razu przygotować większą porcję i zawekować bigos w słoikach, dzięki czemu będzie smaczny nawet do 2 tygodni. Wystarczy przelać gorące danie do czystych słoików, pasteryzować w garnku lub piekarniku, a następnie ostrożnie wyjąć i postawić do góry dnem. Tak przygotowane słoiki po całkowitym wystudzeniu trzymamy w lodówce.

Jak zrobić bigos z młodej kapusty?

Przepis na bigos z młodej kapusty jest banalnie prosty i oprócz głównej bohaterki, wymaga jeszcze tylko 4 składników. Potrzebne więc będą: pół główki młodej kapusty, 1 mała cebula, 1 szklanka soku pomidorowego i około 150 g dowolnych wędlin. Najlepiej sprawdzi się tu wędzony boczek, ale można też wykorzystać wszelkie resztki szynek, kiełbas czy kabanosów, jakie zalegają nam w lodówce. Jeśli nie macie pod ręką soku pomidorowego, z powodzeniem zastąpicie go passatą, koncentratem, a nawet ketchupem.

Najpierw kroimy wędliny i podsmażamy je w garnku. Kiedy wytopi się z nich tłuszcz, dodajemy też drobno posiekaną cebulkę i smażymy wszystko razem jeszcze przez kilka minut. W tym czasie dość grubo szatkujemy kapustę i również dorzucamy ją do garnka. Kiedy zmniejszy swoją objętość, dolewamy sok pomidorowy i gotujemy wszystko przez około 25 minut. Jeśli w międzyczasie odparuje zbyt dużo płynu, dolewamy odrobinę wody, aby kapusta zmiękła. Na koniec doprawiamy do smaku i serwujemy. Bigos z młodej kapusty najlepiej smakuje z posiekanym świeżym koperkiem.

Jak zagęścić bigos z młodej kapusty?

Jeśli zależy wam na gęstszej konsystencji dania, możecie pod koniec gotowania dodać zawiesinę z 1 łyżeczki mąki i odrobiny zimnej wody. Oba składniki porządnie mieszamy, aż pozbędziemy się wszystkich grudek, a następnie dolewamy do gorącego bigosu. Wszystko energicznie mieszamy i gotujemy jeszcze przez kilka minut, aż zacznie gęstnieć.