Choć być może jeszcze nie poznajecie tego produktu, to gwarantujemy, że dobrze znacie jego smak i zapach. Towarzyszy nam niemal wszędzie, w przeróżnych deserach i ciastach, a nawet wielu gotowych produktach nabiałowych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak drogi i cenny jest to składnik. Poznajcie ten aromatyczny skarb, a będziecie doceniali go jeszcze bardziej.

Jedna z najdroższych przypraw świata

Najdroższa przyprawa świata to szafran, ale zaraz po niej na drugim miejscu tej listy plasuje się wanilia, która kosztuje już więcej, niż srebro. Za kilogram tego aromatycznego składnika musimy zapłacić około 520 dolarów, podczas gdy tyle samo srebra kosztuje 500 dolarów. Co ciekawe, wanilia nie zawsze była tak cenna, a jej koszt wzrósł kilkukrotnie w ciągu ostatnich 5 lat.

Dlaczego wanilia jest taka droga? Przyczyną są klęski, występujące na Madagaskarze, skąd pochodzi najcenniejsza wanilia bourbon. W ciągu ostatnich lat występowały tam nie tylko susze, ale i liczne kradzieże, przez co laski wanilii stały się jeszcze cenniejsze. 

Wanilia - właściwości

Walory wanilii nie kończą się jednak na pięknym aromacie i głębokim smaku, gdyż ma ona też szereg korzystnych właściwości dla organizmu. Na co działa wanilia:

  • pomaga na bóle reumatyczne,
  • reguluje tętno,
  • zmniejsza zmęczenie i działa pobudzająco,
  • ma działanie rozkurczowe,
  • ułatwia zasypianie,
  • wspomaga trawienie,
  • opóźnia procesy starzenia się organizmu.

Do czego używa się wanilii?

Aby skorzystać w powyższych korzyści, możemy wybrać spośród kilku form wanilii, bo w sklepach znajdziemy esencję waniliową, olejek oraz całe ususzone laski. Oczywiście te ostatnie są najcenniejsze, zarówno pod względem smakowym, jak i odżywczym, ale jednocześnie to właśnie za nie trzeba zapłacić najwięcej. Warto jednak wiedzieć, że jedną laskę wanilii można wykorzystać kilkukrotnie. Nawet po wyciągnięciu z niej ziarenek, suchą laskę warto wrzucić do słoiczka z cukrem na kilka tygodniu, a w ten sposób zrobimy swój własny cukier wanilinowy.

Choć wanilia kojarzy nam się głównie z daniami na słodko, to oprócz deserów, wypieków i kremów, genialnie sprawdzi się też do sosów, cielęciny i ryb oraz owoców morza. Warto więc eksperymentować z nią również w wydaniu wytrawnym, bo efekt będzie niesamowity.