Mycie podłóg to czynność to jeden z najważniejszych kroków codziennego sprzątania naszych mieszkań i domów. Czasem jednak ciężko to zrobić bez smug, szczególnie nie mając pod ręką odpowiedniego detergentu. Okazuje się jednak, że można to zrobić domowym sposobem i to dosłownie za grosze. Wystarczy tylko wsypać do wody 2 łyżeczki pewnego bardzo popularnego produktu z kuchennej szafki.

Czym najlepiej myć podłogę?

Aby szybko i skutecznie rozprawić się z zabrudzeniami na kafelkach czy panelach, wystarczy użyć wody z dodatkiem cynamonu. Okazuje się, że wbrew pozorom ta popularna przyprawa ma nie tylko walory smakowe i zapachowe, ale również wiele innych cennych właściwości. Otóż woda z cynamonem nie tylko pozostawia piękny zapach, ale i działa antybakteryjnie oraz zapobiega powstawaniu pleśni. Dodatkowo taka naturalna mieszanka świetnie odstrasza wszelkiego rodzaju owady, więc warto przecierać nią nie tylko podłogi w domu, ale i na balkonie czy tarasie. W ten sposób zadziałacie profilaktycznie i zawczasu zapobiegniecie wizytom uporczywych mrówek czy muszek. 

Jak myć podłogi wodą z cynamonem?

Mycie podłóg wodą z cynamonem to prosta sprawa, jednak trzeba tu zachować odpowiednie proporcje płynu i aromatycznego proszku. Zapamiętajcie więc, że na każde 5 litrów ciepłej wody dodajemy jedynie 2 płaskie łyżeczki mielonej przyprawy. Następnie taką mieszankę wzbogacamy najzwyklejszym płynem do mycia naczyń i domowy płyn do podłóg jest gotowy. 

Jeśli z kolei macie akurat w kuchni suszone laski cynamonu, możecie po prostu zagotować 3 litry wody z 4-5 takimi kawałkami cynamonowej kory, a następnie wystudzić mieszankę i dodać do niej odrobinę płynu do mycia naczyń. Jeden i drugi cynamonowy płyn do podłóg genialnie sprawdza się do czyszczenia mopem sznurkowym, płaskim, jak i zwykłą szmatką.

Trzeba pamiętać tylko o tym, że woda musi być gorąca, bo w przeciwnym razie cenne substancja aromatyczne z cynamonu nie będą mogły zostać uwolnione. Zwróćmy też uwagę, aby porządnie wymieszać wodę z cynamonem, zanim zanurzymy w niej końcówkę mopa czy ściereczkę. Warto też najpierw bardzo dokładnie odcisnąć materiał z wody, szczególnie gdy zamierzacie myć drewniane panele.

Z kolei po umyciu podłóg, dobrze jest na koniec owinąć suchą końcówkę mopa gazetą lub ręcznikiem papierowym i przetrzeć powierzchnie, aby naturalnie ją "wyfroterować".  To stara babcina metoda, o której wielu już zapomniało, a to genialne rozwiązanie.

mycie podłóg domowe sposoby

Czym umyć podłogę? Inne domowe sposoby 

Jeśli akurat nie macie pod ręką cynamonu, możecie też użyć do czyszczenia podłogi kilku innych domowych produktów. Do mycia podłóg świetnie sprawdzi się również:

  • ocet i soda oczyszczona (wystarczy dodać po pół szklanki każdego z tych składników na 5 l wody),
  • sok z cytryny (warto wycisnąć sok z połówki owocu na 5 l wody),
  • kwasek cytrynowy (należy wsypać 1-2 płaskie łyżeczki do pełnego wiadra wody).