Macie już dość ciągłego czyszczenia zlewu w kuchni z gromadzącego się białego osadu? Zamiast szorować go i stosować mocną chemię, lepiej sięgnijcie po prosty, tani i naturalny sposób. Prosta zasada 3:2:1 pomoże wam uporać się nawet z najbardziej zapuszczonym zlewozmywakiem i to dosłownie w kilka chwil. 

Jak zrobić domowy odkamieniacz? Zasada 3:2:1 to podstawa

Aby przygotować taką kuchenną pastę do czyszczenia, wystarczy tylko wymieszać wszystkie wyżej wymienione składniki w odpowiedniej proporcji. Tu zasada jest prosta, gdyż trzeba tylko zapamiętać zasadę 3:2:1, czyli proporcje sody do kwasku i wody. Całość musimy już tylko dokładnie połączyć w niewielkiej miseczce, a otrzymamy gęstą papkę, która świetnie sprawdzi się do szorowania nawet najbrudniejszego zlewu w kuchni i nie tylko. Tak przygotowana pasta do czyszczenia sprawdzi się bowiem również do czyszczenia łazienki.

czyszczenie zlewu

Źródło: Getty/iStock

Co na kamień w kuchni? Inne domowe sposoby

Jeśli jednak akurat nie macie pod ręką sody lub kwasku cytrynowego, do czyszczenia osadu z kamienia możecie zastosować też kilka innych kuchennych produktów. W tym celu świetnie sprawdzą się takie składniki z szafki i lodówki, jak:

  • ocet spirytusowy

Wystarczy przelać go do butelki ze spryskiwaczem, a następnie rozpylić na baterii i zostawić na kilka minut. Po tym czasie dokładnie spłukujemy całość i wycieramy do sucha miękką ściereczką. Jeśli jednak wasz osad jest wyjątkowo mocny, ocet warto podgrzać i nakładać bezpośrednio za pomocą gąbki, gdyż wtedy zadziała na kamień silniej.

  • cola

Ten popularny napój również świetnie sprawdza się do czyszczenia kamienia. Trzeba tylko nasączyć nim waciki kosmetyczne lub kawałek ręcznika papierowego, a następnie obłożyć takim wilgotnym kompresem najbardziej zabrudzone miejsca i zostawić na kilka minut. Potem zostaje już tylko zdjęcie mokrego okładu i dokładne wymycie baterii, aby nie kleiła się od słodkiego napoju. 

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia?

Gdy dokładnie wyczyścicie już swoje zlewy, od razu zadbajcie o to, by później aż tak mocno się nie brudziły. W tym celu wystarczy zapamiętać kilka prostych zasad, które pozwolą znacznie ograniczyć namnażanie się kamiennego osadu. Po pierwsze, dobrym zwyczajem jest wycieranie baterii i zlewu po każdym umyciu naczyń. Ta czynność zajmuje dosłownie kilka sekund, a dzięki niej osad nie nawarstwia się przy każdym zmywaniu i w efekcie nie trzeba potem aż tak często go szorować. 

Jeśli natomiast macie w swoich kuchniach zlew granitowy, to przyda się tu też regularna impregnacja. Aby zabezpieczyć powierzchnię przed gromadzącym się osadem, wystarczy tylko nasączyć ręcznik papierowy lub ściereczkę odrobiną dowolnego oleju roślinnego i wetrzeć tłuszcz w każdy zakamarek zlewozmywaka. Dzięki temu zlew będzie nie tylko pięknie lśnił, ale też zachowa czystość na znacznie dłużej.