Zapach kawy roznoszący się w domu potrafi poprawić humor nawet w najbardziej pochmurny dzień. Osoby, które pilnują, aby nie przekroczyć dziennej dawki kofeiny, najczęściej z niej rezygnują na poczet kawy. Dobrym zamiennikiem staje się kawa z cykorii, która podczas prażenia ma miły aromat i smakuje podobnie do ziarnistej w typie arabica. Brak zawartości kofeiny to nie jedyna zaleta, jaka się kryje. Sprawdźcie, dlaczego warto wprowadzić ją do swojej codziennej diety.

Jak parzyć kawę z cykorii i jakie dodatki stosować?

Kawa z cykorii to jedna z najbardziej znanych kaw zbożowych, która może być podawana na różne sposoby. Parzona w saszetkach, idealnie sprawdza się jako zamiennik tradycyjnej kawy. Może być też w formie rozpuszczalnej, razem z domieszką innych zbóż. Podawana z mlekiem lub śmietanką, jak klasyczna kawa, nie odbiega od niej smakiem i aromatem.

Dobrym pomysłem jest serwowanie jej także na zimno z kostkami lodu i syropem. To także składnik bezkofeinowego latte czy zwykłego napoju w typie americany. Kawa z cykorii nie powinna być przesadnie palona, gdyż to prowadzi do gorzkiego i zbyt smolistego posmaku. Wybierajcie opakowania tej kawy, która wyraźnie zawiera sformułowanie, że składniki pochodzą z korzenia cykorii.

Jakie właściwości ma kawa z cykorii?

Kawa z cykorii wykazuje jedynie delikatne działanie pobudzające, stąd może być stosowana przez osoby, wrażliwe na kofeinę. Jedynie chorzy na celiakię czy z nietolerancją glutenu powinni się wstrzymać od jej spożywania. Sprawdźcie, dlaczego warto po nią sięgać:

  • wspiera układ pokarmowy - pobudza wydzielanie żółci oraz soków trawiennych. Dzięki temu, osoby z obniżonym poziomem soków żołądkowych mogą wspomóc się w walce z codziennymi biegunkami, zaparciami czy też gazami gromadzącymi się w jelitach,
  • pozytywnie wpływa na układ odpornościowy - wysoki poziom witaminy C oraz żelaza sprawia, że podnosi działanie układu immunologicznego. Jest stosowana także przy kaszlu i chrypce, wywołanej sezonowymi infekcjami,
  • działa zbawiennie na układ nerwowy - zawarte w niej antyoksydanty pozwalają na niszczenie wolnych rodników. Dodatkowo pozwala chronić przed rozwojem takich chorób, jak Alzheimer.
  • przyspiesza przemianę materii, wspomagając odchudzanie - złogi w jelitach, gromadzone tygodniami, zalegają zwłaszcza wtedy, gdy dieta jest uboga w błonnik. Korzeń cykorii zawiera sporą jego dawkę, dlatego wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.