Jeśli często używacie butelek i bidonów, koniecznie sprawdźcie, czy nie zagnieździły się w środku zanieczyszczenia i czy nie wydzielają niezbyt ładnego zapachu. To może oznaczać, że zaczynają się tam zagnieżdżać zarazki. Podpowiadamy jak wyczyścić butelkę.

Dlaczego trzeba myć butelkę systematycznie

Jeśli pijemy z butelki tylko wodę, najczęściej jedynie przelewamy ją czystą wodą i wlewamy kolejną. Niestety to nie wystarczy. Po pewnym czasie woda z butelki zacznie nieładnie pachnieć i smakować. Dzieje się tak, ponieważ na ściankach, w zakamarkach zakrętki czy rurce zaczynają gromadzić się bakterie, grzyby i inne pleśnie, które uwielbiają wilgotne miejsca.  

Najlepszą metodą jest dokładne umycie butelki po każdym użyciu oraz całkowite jej wysuszenie. Zaczynamy od przepłukania butelki i nakrętki pod bieżącą wodą i umycia ich płynem do naczyń. Szczotką do naczyń myjemy środek butelki. Następnie obie części dokładnie płuczemy czystą wodą. Odwracamy butelkę do góry nogami, zakrętkę kładziemy na suchej powierzchni i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.

Jeśli jednak nie robiliśmy tego przez dłuższy czas, butelkę lub bidon musimy potraktować nieco mocniej. Oto kilka sposobów:

Jak wyczyścić bidon i butelkę

Soda oczyszczona
Wsypcie 1 łyżkę sody do gorącej wody i wymieszajcie. Zalejcie tym roztworem butelkę, zakręćcie, zamieszajcie i postawcie do góry nogami pół godziny. Po tym czasie ponownie zamieszajcie, odkręćcie i dokładnie wypłuczcie pod bieżącą wodą. Osuszcie do sucha.

Woda utleniona
Umyjcie pojemnik wodą z płynem do naczyń i wypłuczcie pod gorącą wodą. Następnie dolejcie ok.1/4 szklanki wody utlenionej, zamknijcie szczelnie, mocno wstrząśnijcie i ponownie wypłuczcie. Pamiętacie, żeby ostrożnie otwierać zakrętkę, żeby nic nie wystrzeliło.

Sól
Sól ma właściwości higroskopijne (pochłania wilgoć) i równocześnie zapobiega rozwijaniu się wszelkiego rodzaju pleśni czy zarazków. Wsypcie do butelki 2 łyżki soli, zalejcie ciepłą wodą, zakręćcie butelkę i mocno potrząśnijcie. Pozostawcie butelkę odwróconą na pół godziny. Po tym czasie znów zamieszajcie płyn i wylejcie. Dokładnie wypłuczcie butelkę pod wodą, by nie został słony smak.

Proszek do pieczenia
Podobnie jak sól i soda zadziała proszek do pieczenia.

Tabletki do mycia protez
Ten sposób może wydawać się dziwny, ale jest bardzo skuteczny. Te tabletki doskonale usuwają osad, oraz nieprzyjemny zapach. Do butelki wlejcie ciepłą wodę i wrzućcie tabletkę, zakręćcie i odstawcie do góry nogami na 3 minuty. Po tym czasie dokładnie umyjcie wnętrze szczotką kuchenną i wypłuczcie butelkę letnią wodą.

Strzykawka
Musimy też pamiętać, aby regularnie myć nie tylko butelkę i zakrętkę, ale też rurkę, w której najłatwiej zbierają się zanieczyszczenia. Najprościej umyć ją maleńkim czyścikiem, który jest dołączany do zestawów metalowych rurek do picia wielokrotnego użytku. Jeśli takiego nie posiadacie wykorzystajcie zwykłą strzykawkę. Do strzykawki wlejcie roztwór z sody oczyszczonej albo soli i szybkim ruchem wstrzyknijcie kilka razy taką mieszankę do rurki. Pod wpływem ciśnienia wszystkie zanieczyszczenia i bakterie powinny zostać usunięte. Warto zrobić ten zabieg z każdej strony rurki. Potem należy dokładnie przepłukać rurkę albo pod wodą, albo w ten sam sposób strzykawką, ale już z czystą, letnią wodą. Tak samo można spróbować wyczyścić zakamarki zakrętki, gdzie nie dociera gąbka albo czyścić kuchenny.

Żeby nie dopuścić do zanieczyszczenia butelki, najlepiej czyścić ją po każdym użyciu. Będziemy mieć wtedy pewność, że pijemy czystą, zdrową i smaczną wodę. Trzeba też pamiętać, że butelki wielokrotnego użytku powinniśmy wymieniać najpóźniej po roku używania.