Wystarczy kilka sprawdzonych, naturalnych składników, by stworzyć preparaty, którymi wysprzątasz cały dom. Nie zawierają niepotrzebnej chemii ani konserwantów, a są równie skuteczne, jak chemia gospodarcza. Soda, ocet, cytryna, czy mydło to podstawowe składniki naturalnych środków czystości. Zastąpią niejeden chemiczny preparat. Dodatkowo nie powodują alergii u dzieci ani bólów głowy u dorosłych. Mieszankami tych składników myjemy większość powierzchni w domu, czyścimy fugi, piekarnik, zmywarkę czy osad w łazience.

Jest jednak jedno połączenie, które nie powinno być stosowane, a które często występuje w przepisach na domowe środki czyszczące. Chodzi i ocet w połączeniu z sodą oczyszczoną. Dlaczego?

Jeśli próbowaliście połączyć te dwa składniki to wiecie, że otrzymamy piękna pianę, która buzuje. Wydaje nam się wtedy, że to mikstura, która zdziała cuda. Niestety to błędne myślenie. Ocet ma odczyn kwaśny, a roztwór sody zasadowy. Po połączeniu tych substancji nastąpi burzliwa reakcja, w wyniku której otrzymamy octan sodu, dwutlenek węgla i wodę. Octan sodu ma lekko zasadowe pH, które nie poradzi sobie z brudem, dwutlenek węgla wyparuje i pozostanie... woda. Tak, zwykła woda, która oczywiście myje, ale nie poradzi sobie z uporczywymi zabrudzeniami, kamieniem, czy tłuszczem.

Dlaczego więc tak często mówi się, żeby robić miksturę właśnie z tych dwóch składników? Jeśli doda się jednego składnika dużo więcej niż drugiego, po połączeniu może on częściowo zachować swoje właściwości czyszczące. Buzująca piana również może częściowo unieść brud. Często też mieszankę robimy z gorącą wodą, która dodatkowo może pomóc w oczyszczeniu powierzchni. Jednak nie będą to spektakularne wyniki, na które liczymy mieszając ocet z sodą.

Warto więc stosować obie substancje, ale osobno. Każda z nich ma wiele zastosowań.

Zastosowanie sody oczyszczonej:
Zasady usuną zabrudzenia pochodzenia organicznego, tzn. tłuszcze, oleje, farby, woski, sadzę oraz zabrudzenia białkowe

  • Niemal każde kuchenne zabrudzenie możemy wyczyścić sodą. Wystarczy wymieszać sodę z wodą i wyczyść kuchenne blaty, zlew ze stali nierdzewnej, a także okap i naczynia.
  • Przypalone i tłuste naczynia warto wyczyścić mieszanką płynu do mycia naczyń i sody oczyszczonej
  • Soda wyczyści wannę, kafelki, umywalkę. Wystarczy przetrzeć powierzchnie wilgotna gąbką posypana sodą.
  • Soda doczyści kuchenkę mikrofalową. Wstawcie do środka pojemnik z roztworem sody i włączcie na minutę kuchenkę. Gdy się wyłączy, przetrzyjcie zaparowane wnętrze do sucha.

Zastosowanie octu:
Kawasami usuniemy zabrudzenia nieorganiczne, np. osad z kamienia (w czajniku), osad z mydła czy rdzę.

  • Ocet świetnie dezynfekuje, usuwa bakterie i pleśń, można wykorzystać go do mycia lodówki, desek do krojenia, czy blatów kuchennych.
  • Świetnie poradzi sobie z brudem na armaturze łazienkowej, kafelkach, meblach i plastikach. Przy silnych zabrudzeniach warto użyć samego octu, przy lżejsze plamach użyjcie roztworu octu z wodą 50% na 50 %.
  • Ocet skutecznie wyczyści pralkę. Wystarczy do szufladki na proszek wlać roztwór octu z wodą i zrobić pranie w 95 stopniach.
  • Octem można z łatwością wyczyścić fugi – wystarczy je przetrzeć lub delikatnie wyszorować zanurzoną w occie szczoteczką do zębów.
  • Ocet doczyści powierzchnie mocno pokryte kamieniem – wystarczy owinąć powierzchnię ściereczką nasączoną octem i pozostawić na kilka godzin. Na koniec należy spłukać wszystko wodą.