Bataty najczęściej jemy w wersji pieczonej lub grillowanej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby je ugotować. Są dobrą alternatywą dla klasycznych ziemniaków - ich charakterystyczny smak świetnie pasuje do mięs czy potraw wegetariańskich. Sprawdźcie, jak ugotować bataty!

Jedzmy bataty! Są zdrowe i pyszne

Bataty przez swój efektowny kolor bardzo dobrze wyglądają na talerzu. Możecie wykorzystać je w kuchni na różne sposoby. Warto dodawać je do dań, ponieważ zawierają dużo cennych składników odżywczych. Są pełne witaminy A, czyli beta-karotenu i błonnika. Błonnik odpowiada m.in. za lepsze trawienie, wspomaga też proces odchudzania. Mimo, że słodkie ziemniaki są naprawdę słodkie w smaku, mogą je jeść diabetycy - bataty mają niski indeks glikemiczny.

Bataty to też dobre źródło potasu, wapnia i fosforu, a także witaminy B i C. Bataty występują w różnych odmianach, choć w Polsce najpopularniejsza jest ta o ciemnopomarańczowym miąższu.

Jak ugotować bataty?

Bataty możecie ugotować, tak samo jak zwykłe ziemniaki. Jeśli decydujecie się gotować je ze skórką, musicie bardzo dokładnie wyszorować je szczoteczką. Nie polecamy jednak tego sposobu, ponieważ skórka batatów nawet po ugotowaniu jest nieco twarda - nie każdemu przypadnie to do gustu.

Jak ugotować bataty, by były smaczne? Obierzmy je ze skórki i pokrójmy na mniejsze kawałki. Jeśli mamy mniejsze egzemplarze, wystarczy, że przekroimy je na pół lub na ćwiartki. Większe sztuki z kolei warto pokroić w kostkę. Bataty szybciej się wtedy ugotują. Słodkie ziemniaki najlepiej wrzucać do gotującej się wody. Posólmy ją bardziej niż do zwykłych ziemniaków - sól ciekawie przełamie ich słodki smak. Bataty gotujemy pod przykryciem około 30 minut. 

Co zrobić z ugotowanych batatów? Najprościej będzie zmiksować je na puree z odrobiną chili i serwować tak samo jak puree ze zwykłych ziemniaków. Warto też przecisnąć je przez praskę i przygotować np. kluseczki z batatów. Puree wykorzystamy w kuchni także do deserów.