Kotlety mielone to proste i bardzo popularne danie, które często pojawia się na naszych stołach. Każdy ma swój sposób na kotlety, ale warto poznać fundamentalne zasady, które sprawią, że to danie w waszym wykonaniu będzie jeszcze lepsze. Wiedzieliście na przykład, jaka jest poprawna proporcja jajek do masy na mielone? Sprawdźcie, a nie pożałujecie. 

Ile jajek powinno się dodawać do mielonych?

Jajko w mielonych skleja masę i sprawia, że mięso nie rozpada się na patelni. Ponadto, dzięki temu kotlety nie są twarde ani zbyt zbite oraz dają się formować. Złota proporcja to 1 jajko na pół kilograma mielonego mięsa. Możecie więc łatwo policzyć, ile jajek potrzeba do zrobienia większej ilości kotletów. Trzymajcie się tej zasady, a wasze mielone będą zawsze smaczne i miękkie.

Czy da się zrobić mielone bez jajek?

Jeśli zabraknie wam jajek, nie panikujcie - da się zrobić mielone bez tego składnika. Wystarczy, że do masy dodacie łyżkę lub dwie łyżki mąki ziemniaczanej. Można też użyć w tym celu bułki tartej. Taki dodatek, podobnie jak jajko, sklei masę i zapobiegnie rozpadaniu się mięsa na patelni. Jeśli będziecie używać bułki, róbcie to tuż przed formowaniem kotletów i smażeniem. Nie można pozostawiać jej w masie na dłuższy czas, ponieważ wyciągnie wilgoć z mięsa i mielone wyjdą suche. 

Jakie przyprawy dodać do mielonych?

Fenomenalne mielone to te zrobione z dodatkiem kilku podstawowych przypraw i składników. Wiele osób dodaje do mielonych cebulę, ale spróbujcie wykorzystać też czosnek - może być granulowany. Koniecznie dosypcie też do masy mięsnej nieco majeranku, by nadać mięsu aromatu. Nie obędzie się też bez soli i pieprzu. Jeżeli zaś chodzi o tłuszcz do smażenia, najlepiej nada się smalec - zgodnie z zasadą mówiącą o tym, że mięso smażymy na tłuszczu, który pochodzi z tego samego zwierzęcia.