Filodendrony to jedne z najbardziej popularnych kwiatów, występujących na naszych parapetach. Często jednak nie wiemy, jak się z nimi obchodzić, przez co nie mogą pokazać tego, co w nich najlepsze. Jeśli chcecie pobudzić je do wzrostu i sprawić, by wyglądały piękniej, zaserwujcie im tanią kuchenną odżywkę. Wystarczy tylko rozpuścić 1 łyżkę popularnego proszku w szklance wody, a reszta zrobi się sama.

Filodendron - najważniejsze zasady pielęgnacji

Zanim przejdziemy do nawożenia filodendrona, zacznijmy od podstaw, bo być może zła kondycja waszych roślin wynika z jakiegoś niedopatrzenia w pielęgnacji. Zobaczcie więc, jakie wymagania ma kwiat filodendron. Najważniejsze są 4 złote zasady:

  • sadzić w żyznym, przepuszczalnym i lekko kwaśnym podłożu (5,5-6,5 pH),
  • postawić donicę na ciepłym stanowisku o dużej wilgotności,
  • nie wystawiać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne, tylko w półcienistym miejscu
  • obficie podlewać oraz od czasu do czasu zraszać liście.

Dopiero gdy wszystkie z tych punktów są odhaczone, a mimo to roślina nie zachwyca kondycją i wyglądem, należy zadziałać kuchenną odżywką. Sprawdźcie, jak zrobić ją w najprostszy i najtańszy sposób.

Domowy nawóz do filodendrona

Okazuje się, że świetnym naturalnym nawozem do tej rośliny jest żelatyna. Choć kojarzy nam się ona bardziej z deserami, niż z pielęgnacją domowych doniczek, to okazuje się, że znajdziemy w niej cenny azot, który wspomaga wzrost łodyg oraz liści, a także pomaga im utrzymać soczyście zielony kolor. Jak zrobić domowy nawóz do filodendrona z żelatyny? Wystarczy rozpuścić 1 łyżkę żelatyny w szklance gorącej wody, a następni dolać 3 szklanki zimnej wody.

Nawóz do filodendrona z żelatyny - stosowanie

Choć powyższa odżywka ma genialne działanie, to należy pamiętać, że filodendrony łatwo jest przenawozić. Należy więc zachować umiar i wlewać ją do gleby raz na 3 tygodnie. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi, domowe filodendrony odzyskają dawny kolor i wystrzelą do góry jak szalone.