Pielęgnacja sztućców z naturalnych materiałów bywa bardziej pracochłonna i wymagająca. Nikt jednak nie wyobraża sobie kuchni bez drewnianej szpatułki do naleśników czy łyżki do mieszania jajecznicy na patelni. To niezbędniki w każdym domu, które sprawiają, że powierzchnia patelni nie rysuje się i pozostaje nienaruszona. Sprawdźcie, jak o nie dbać, aby służyły na lata!

Ja wyczyścić i zabezpieczyć drewniane łyżki?

Czyszczenie akcesoriów z drewna czy bambusa powinniśmy robić regularnie. Przed pierwszym użyciem, tuż po zakupie, warto zaimpregnować je, aby ich powierzchnia dłużej pozostawała nietknięta. Do deski, szpatułki czy łyżki wybierzmy olej rzepakowy lub słonecznikowy i natrzyjmy je nim dokładnie w każdych zakamarkach. Pozostawmy do wsiąknięcia i powtórzmy proces 2 razy.

Po każdym kolejnym użyciu przecierajmy je mieszanką octu jabłkowego lub spirytusowego z dodatkiem oliwy z oliwek. To pozostawi na nich ochronną warstwę i dodatkowo odkazi z gromadzących się na niej bakterii. Jeżeli nieprzyjemne zapachy są dość intensywne, warto skropić sztućce sokiem z cytryny lub posypać solą. To remedium na pozostałości po rybie czy tartym czosnku.

Jak osuszać drewniane akcesoria?

Łopatki, widelce czy łyżki należy dokładnie oczyścić po każdym użyciu. Nie pozostawiajmy ich przez dłuższy czas z zastygniętym sosem, mięsem czy sokiem. Przyschnięte resztki jedzenia sprawiają, że sztućce zaczynają nasiąkać i przechodzić smakami niektórych produktów. Butwiejące i napuchnięte akcesoria są trudniejsze w czyszczeniu i nadają się jedynie do wyrzucenia.

Osuszajmy je po każdym umyciu za pomocą ręcznika papierowego oraz bawełnianej ściereczki. Przecierajmy je tak, aby nie pozostawała na nich wilgoć, która może spowodować pęknięcia materiału. Nie przekładajcie ich od razu do słoika czy innego pojemnika - wysuszcie na rozłożonej ściereczce. W przeciwnym razie, na dnie pojemnika będzie tworzyć się pleśń, która będzie rozprzestrzeniać się po całej powierzchni łyżek.

W żadnym wypadku nie wkładajmy ich do zmywarki! Detergenty mogą zbyt głęboko wsiąknąć w powierzchnię. Dodatkowo ich powierzchnia napuchnie i będzie niezdatna do użycia. Dlatego tak ważne jest, aby myć i osuszać je zaraz po gotowaniu.