Czarny pieprz, bo o nim tutaj mowa, jest przyprawą naprawdę uniwersalną. Nadaje potrawom lekkiej ostrości, ale nie tak intensywnej, jak na przykład pieprz cayenne. Z tego powodu jest tak chętnie stosowany. Do tego czarny pieprz ma swój charakterystyczny smak, który dobrze podkreśla różne dania. Ale to nie jedyna zaleta tej przyprawy - zawiera w sobie szereg pierwiastków, jak żelazo, magnez, wapń czy miedź, a także cenne olejki eteryczne. Zobaczcie, na co wpływa jedzenie czarnego pieprzu. 

Czarny pieprz jako sprzymierzeniec odchudzania

Warto korzystać z tej przyprawy, gdy chcecie zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów. Pieprz podkręca bowiem metabolizm - zwiększa temperaturę ciała i pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Z kolei znajdująca się w nim piperyna bierze udział w hamowaniu rozwoju komórek tłuszczowych.

Czarny pieprz na trawienie

Piperyna wpływa też pozytywnie na nasz układ trawienny. To właśnie jej zawdzięczamy typowe dla pieprzu lekkie pieczenie na języku czy wzrost temperatury ciała. Alkaloid ten pobudza organizm do wydzielania enzymów trawiennych i wspiera perystaltykę jelit, co wspomaga przemianę materii. Pomoże zarówno w odchudzaniu, jak i przy problemach z regularnym wypróżnianiem się. 

Inne właściwości pieprzu czarnego

Pieprz czarny wpływa pozytywnie na trawienie, ale nie tylko. Działa on także:

  • przeciwzapalnie
  • moczopędnie
  • rozkurczowo

Ponadto, pieprz wykazuje lekkie działanie uspokajające, a także pomoże wzmocnić odporność. Może też zwiększyć przyswajalność witaminy C i A.