Nie macie pomysłu, co przygotować na obiad, aby zaimponować gościom? Klasyczne dewolaje sprawdzą się zarówno do mizerii, jak i buraczków na ciepło. Sekretem ich smaku jest jednak masło, które wypływa po przekrojeniu kotleta. Co zrobić, aby pyszne danie nie okazało się wielką katastrofą? Poniżej znajdziecie patenty na to, aby już nigdy nie były suche i wiórowate!

Dlaczego dewolaje są suche w środku?

Odpowiedni dobór mięsa jest tak samo ważny jak technika przygotowania. Z reguły sięgamy po pierś z kurczaka, ale może być to także mięso z uda bez kości. To ostatnie jest znacznie delikatniejsze i bardziej soczyste. Dobrze rozbijamy w obu przypadkach, aby móc perfekcyjnie zwinąć płaty mięsa. Kluczem do tego, aby masło nie wypływało z kotleta na boki jest prawidłowe zwijanie. Końcówki mięsa powinny być roztłuczone tak, aby pozostawić cienkie końce. W ten sposób lekko dociskając całość możemy być pewni, że wilgotne wnętrze pozostanie w środku.

Kolejnym ważnym krokiem jest panierka. Powinna być dość miałka i zbita, aby dobrze przylegać do mięsa. Sprawdzi się tutaj jedynie bułka tarta z mąką. Kruszone płatki kukurydziane czy owsiane nie zdadzą egzaminu, a popsują cały efekt. Panierka powinna być położona podwójnie, a najlepiej usmażona dwukrotnie. Dzięki temu stworzymy twardą otoczkę, która po przekrojeniu ujawni soczyste i delikatne mięso. Wykorzystajcie frytkownicę i usmażcie je na głębokim tłuszczu - niebo w gębie!

Przepis na dewolaje z masłem i pietruszką

Składniki:

  • 2 piersi z kurczaka,
  • jajko,
  • 1/4 kostki masła,
  • bułka tarta,
  • szczypta soli,
  • szczypta pieprzu,
  • siekana natka pietruszki,
  • smalec lub olej roślinny.

Przygotowanie:

  1. Piersi z kurczaka lub udka z kurczaka dokładnie rozbijamy na cienkie płaty.
  2. Robimy to tak, aby na końcach pozostały cieńsze końcówki.
  3. Solimy mięso na całej powierzchni - dzięki temu masło pozostanie we wnętrzu podczas smażenia.
  4. Dodajemy do środka kawałek masła i natkę pietruszki.
  5. Zwijamy i maczamy w roztrzepanym jajku.
  6. Obtaczamy w bułce tartej.
  7. Czynność powtarzamy.
  8. Smażymy na rozgrzanej patelni przez około 8-10 minut lub przekładamy do frytkownicy.
  9. Kotlety podajemy z surówką z kapusty kiszonej lub mizerią.