Z pewnością macie w swojej kuchni niejedną deskę do krojenia. W końcu musimy mieć na czym pokroić warzywa do zupy, ukroić kromkę chleba czy poszatkować zioła. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze deski do krojenia i serwowania.

Deska do krojenia - jaką wybrać?

Kupując deskę musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dużej powierzchni roboczej potrzebujemy. W sklepach znajdziemy deski w każdym rozmiarze - od tych malutkich przez średnie po naprawdę pokaźne. Warto zaopatrzyć się w co najmniej 2-3 deski - inną do pieczywa i warzyw, inną do mięsa. Zwróćcie też uwagę, by deska była stabilna, nie kołysała się na boki i dobrze przylegała do powierzchni blatu.

Deski do krojenia mogą być zrobione z różnych materiałów. My szczególnie polecamy te z naturalnego drewna. Są nieco cięższe od plastikowych czy ceramicznych, ale mają właściwości bakteriobójcze i nie powodują stępienia noży. Ich minusem jest to, że przechodzą zapachem krojonych produktów, a  przy nieodpowiedniej pielęgnacji mogą nasiąkać wodą (z wyjątkiem desek bambusowych). Jak dbać o drewnianą deskę do krojenia? Przede wszystkim przed pierwszym użyciem zaimpregnować olejem jadalnym. Po każdym kolejnym użyciu opłukać wodą i wytrzeć do sucha, nie myć w zmywarce. O deskę dbajmy tak samo jak inne drewniane akcesoria kuchenne. 

Innym typem desek są deski szklane i ceramiczne. Są niezwykle higieniczne i łatwe do utrzymania w czystości, ale mogą przyczyniać się do stępienia noży i są dość kruche. poza tym szklana deska często okazuje się śliska i niewygodna w użytkowaniu. Popularne są także deski plastikowe - ich zaletami są lekkość i stosunkowo duża wytrzymałość plastiku przy codziennym użytkowaniu, wadami natomiast łatwość odbarwiania się i niehigieniczność porysowanej deski.

W sklepach znajdziecie deski z szufladką czy odpowiednio wyprofilowane, np. do krojenia ziół. Zwróćcie także uwagę na rączkę. Niektóre deski w ogóle jej nie mają, co sprawdza się np. podczas krojenia chleba. Rączka przydaje się z kolei, kiedy kroimy warzywa i owoce i chcemy przesypać je do naczynia. Sprawdza się też w momencie serwowania dań. 

Deska do serwowania - do deski serów i wielu innych

Naturalne drewno i styl boho są bardzo modne. Dlatego właśnie coraz częściej decydujemy się na podanie potrawy na desce. Deski do serwowania powinny być przede wszystkim duże, na tyle by pomieścić całe danie - jeśli deska ma służyć nam też za talerz, musi mieć rozmiar umożliwiający bezproblemowe zjedzenie posiłku.

Co zaserwować na desce? Najlepiej sprawdzają się dania typu stek czy burger z frytkami. Na pięknej desce warto też wyeksponować na stole drobne przekąski - kawałki szynki, winogrona czy oliwki. Klasykiem jest też deska serów. Jak skomponować deskę serów? Postawmy na sery, które zasmakują naszym gościom. Możemy wybrać np. ser dojrzewający, ser pleśniowy i serek kremowy. Ważne, żebyście wyjęli je z lodówki co najmniej 40 minut przed podaniem na stół, to pozwoli im osiągnąć pełnię smaku. Próbować zacznijcie od serów najdelikatniejszych w smaku, przechodząc do tych bardziej pikantnych. 

Sery podajemy pokrojone lub z nożykami do serów położonym obok. Jeśli serwujecie sery w kawałku i chcecie, by goście sami je kroili, ukrójcie pierwszy plasterek - zobaczycie, że to zachęci biesiadników do sięgnięcia po ser. Do deski serów podajemy dodatki typu oliwki czy plasterki szynki, warto też zadbać o dobre wino.