Woda, to podstawowy budulec organizmu. Najczęściej słyszymy, by pić jej jak najwięcej, aby organizm funkcjonował prawidłowo. Ale rzadko ktoś zwraca uwagę, że przedawkowanie wody może być bardzo niebezpiecznie. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji i czym grozi? Wyjaśniamy.

Funkcje wody w organizmie

Organizm ludzki w 70 % składa się z wody. Pełni ona jedną z najważniejszych funkcji w naszym ciele. Dlatego też tak ważne jest, by w ciągu dnia spożywać ją regularnie. Najważniejsze funkcje wody to regulacja temperatury ciała, transport składników odżywczych z jedzenia, wypłukiwanie toksyn, a także amortyzacja stawów. Picie odpowiedniej ilości wody zmniejsza ryzyko zachorowań, opóźnia procesy starzenia, poprawia koncentrację i zdolności umysłowe.

W ciągu dnia tracimy około 2,5 litra wody i o tyle powinniśmy uzupełniać jej braki, popijając wodę małymi łykami przez cały dzień. Trzeba jednak pamiętać, że do tej ilości płynów wliczają się też płyny z owoców i warzyw, zupy i innych napojów.

Zdarza się jednak, że w czasie upałów, lub po dużym wysiłku wypijamy tej wody zdecydowanie więcej i to w krótkim czasie. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że wodę można przedawkować i może się to skończyć tragicznie. Taki stan określany jest przewodnieniem hipotonicznym.

Przedawkowanie wody

Gdy nasz organizm otrzyma zbyt dużą ilość płynów w krótkim czasie, nerki nie będą w stanie jej przefiltrować. Zaburzony zostaje również proces trawienia i następuje jego spowolnienie. Dodatkowo dochodzi do wypłukania z organizmu zbyt dużej ilości potasu i sodu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a krew staje się zbyt mocno rozrzedzona. W skrajnych przypadkach, gdy stężenie sodu spadnie poniżej 135 mmol/l, dochodzi do hiponatremii. W wyniku tego komórki ludzkie zaczynają puchnąć, a ciężar ciała gwałtownie się zwiększa. Płyn zalewa organizm powodując spadek sodu we krwi do bardzo niskiego poziomu. Komórki wchłaniają nadmiar wody, powodując obrzęk mózgu, udar, śpiączkę, zatrzymania oddechu, a nawet śmierci. Dawka śmiertelna to około 6 litrów wody wypite w ciągu dnia.

Ważne jest więc, by oprócz wody dostarczać w płynach inne substancje odżywcze, szczególnie sód. Warto wspomagać się elektrolitami i naturalnymi izotonikami.

Objawy przedawkowania wody

Pierwsze objawy przedawkowania wody, które powinny nas zaniepokoić to osłabienie, nudności, wymioty, zawroty, drgawki, paraliż ciała, skurcze mięśni, podwyższone ciśnienie i zwolnienie akcji serca, skąpomocz a nawet bezmocz. Przy takich objawach należy natychmiast udać się do szpitala.

Jak się leczy przedawkowanie wody?

Odbywa się ono zawsze w szpitalu. W pierwszej kolejności zaleca się odstawienie płynów, oraz próba wydalenia jak największej ilości moczu. Następuje też uzupełnieniu niedoborów sodu i potasu w organizmie. Jednak musi to być pod ścisłą kontrolą lekarzy, by nie dostarczyć tych pierwiastków w zbyt dużej ilości w krótkim czasie, co może być równie niebezpieczne. Im dłużej rozwijała się hiponatremia, tym wolniej należy wyrównywać ten poziom.