Te grzybki są inne niż wszystkie, nie tylko przez wyjątkowy wygląd, ale i cenne właściwości. Kiedy raz ich spróbujecie, będziecie już regularnie się za nimi rozglądać. Zobaczcie, gdzie ich szukać i od razu szykujcie koszyki, bo chętnych z pewnością będzie sporo. 

Polskie grzyby Mun prosto z podwórka

Uszak bzowy, zwany też uchem judaszowym lub chińskim smardzem, to nic innego jak grzyby Mun, popularne w kuchni azjatyckiej. Wielu z nas kupuje je do chińskich dań, nie zdając sobie nawet sprawy, że można je łatwo zebrać samodzielnie w lasach i parkach. 

Jak smakuje uszak bzowy? Choć nie wybija się zbyt mocno w daniach, to dodaje im świetnej konsystencji. Co więcej, wyróżniają go też dobroczynne walory zdrowotne, gdyż obniżają poziom cholesterolu oraz cukru, a także działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Oprócz tego pomagają łagodzić zaparcia i mają sporo cennych przeciwutleniaczy, które chronią przed wieloma chorobami i spowalniają procesy starzenia się organizmu.

Uszak bzowy - gdzie i kiedy rośnie?

Ten okaz jest wyjątkowy pod każdym względem, gdyż wyróżnia go nie tylko nietypowy wygląd, ale i miejsce występowania. Nie należy szukać ich pod nogami, gdyż uszaki rosną na gałęziach dzikiego bzu - stąd z resztą ich nazwa. Co ciekawe, to jedne z nielicznych gatunków, które rosną przez cały rok. Najliczniej występują jednak wiosną, więc teraz mamy świetną szansę na obfite zbiory. 

Z czym można pomylić uszak bzowy?

Przy poszukiwaniach tego okazu należy jednak uważać, gdyż uszaka można łatwo pomylić z podobnym do niego, choć rzadziej występującym auricularia mesenterica, który jest niejadalny. Należy więc dokładnie się przyglądać i zwrócić uwagę na powierzchnię kapelusza. Sobowtór uszaka przypomina strukturą filc, a do tego znacznie większych rozmiarów. Taki wygląd powinien być więc dla nas czerwoną lampką.

Co zrobić z uszaków bzowych?

Polskie grzyby mun doskonale sprawdzą się do wszelkiego rodzaju sosów, zup i gulaszów. Choć kojarzą się z daniami typowo azjatyckimi, to nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zastępować nimi też borowiki w pierogach czy bigosie.