Co może być trudnego w ugotowaniu ryżu? Teoretycznie nic, jednak przez błędy, jakie wielu nas popełnia w kuchni, ryż wcale nie wychodzi tak smaczny, jak powinien. Osoby pochodzące z krajów Dalekiego Wschodu złapałyby się za głowę widząc, jak gotujemy ryż w torebkach i popełniamy przy tym kilka innych, karygodnych błędów. Sprawdźcie, jak przyrządzić go prawidłowo.

Zawsze wypłuczcie ryż przed gotowaniem

Tym, czego nie robi praktycznie nikt z nas, jest płukanie ryżu. W Polsce jest on dostępny w torebkach, które po prostu wrzucamy do wrzącej wody i czekamy, aż ryż się ugotuje. Zupełnie inaczej jest w krajach azjatyckich, gdzie jada się go praktycznie codziennie. Tam ryż zawsze należy bardzo dokładnie, kilkukrotnie wypłukać przed gotowaniem. Taki zwyczaj bierze się z czasów, gdy ziarenka ryżu były mocno zanieczyszczone i płukanie było konieczne. Dziś, zwłaszcza w Europie, dostępny w sklepach ryż jest już dostatecznie oczyszczony, ale nie zaszkodzi go przepłukać w zimnej wodzie. To pozwoli pozbyć się mąki ryżowej, która osadza się na ziarenkach i w rezultacie ryż nie będzie się sklejał. 

Nie zapomnijcie o 1 rzeczy w trakcie gotowania ryżu

Prawdopodobnie gotujecie ryż w niewielkim garnku, bez przykrycia. To wielki błąd! Powinno się to zawsze robić pod przykryciem, ponieważ wówczas ryż należy gotować tak naprawdę z pomocą pary, a nie samej wody. To dzięki parze staje się pulchny i zachowuje swój smak. Dlatego, gdy woda z ryżem zacznie się gotować, trzeba przykryć garnek i stopniowo zmniejszać ogień, ze średniego na niski. 
Po ugotowaniu zostawcie ryż pod przykryciem jeszcze na 10 minut, by „doszedł” w cieple. Co ważne, nie powinno się go solić w trakcie gotowania. Sól dodaje się dopiero na talerzu lub w ogóle z niej rezygnuje - w kuchni krajów azjatyckich ryż zwykle podaje się z mocno doprawionymi potrawami, dlatego dodatek soli do ziarenek nie jest już potrzebny.