Buraki to nieskończone bogactwo smaku i możliwości kulinarnych. Ich smak może być słodkawy, lekko pikantny lub kwaśny - wystarczy wiedzieć, jak uzyskać to, czego szukacie. Sam zakwas buraczany nie załatwi sprawy, jeżeli chodzi o smak barszczu wigilijnego. Jest jego nieodpartym składnikiem, lecz to świeże, jeszcze nie ukiszone buraki wiodą prym w tym daniu. Zdradzimy wam sposób na najbardziej aromatyczny barszcz, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie.

barszcz wigilijny był smaczniejszy?" name="Jak%20przygotowa%C4%87%20buraki,%20aby%20barszcz%20wigilijny%20by%C5%82%20smaczniejszy?">Jak przygotować buraki, aby barszcz wigilijny był smaczniejszy?

Możecie użyć zarówno buraków długich, jak i tych okrągłych. Bardzo ważne jest, aby były twarde i jędrne. Inne mogą mieć znamiona rozwijającej się pleśni w zwiędłych okazach. Sprawdzajcie czy na końcówkach nie pojawia się biały meszek - to znak, że powinny znaleźć się już w koszu na śmieci. Sekretem koloru i przede wszystkim smaku wywaru na barszcz czerwony są pieczone buraki.

Wyszorujcie każde warzywo dokładnie z nadmiaru piasku i innych zanieczyszczeń. Pozostawcie skórkę. Włóżcie każdego buraka osobno w folię aluminiową razem z kilkoma ząbkami czosnku i rozmarynu. Pieczcie w temperaturze 190 stopni Celsjusza przez 45 minut. Po tym czasie przełóżcie buraki do wywaru warzywnego wraz z czosnkiem i przyprawami. Gotujcie na wolnym ogniu przez godzinę do uzyskania pięknego, rubinowego koloru.

Jak porcjować zakwas i kiedy go dodać po ugotowaniu barszczu?

Drugorzędną sprawą jest dodatek zakwasu z kiszonych buraków. Jego proporcja jest dość istotna i zależy od kilku czynników, które omawiamy poniżej:

  • zakwas dodajemy porcjami - szklanka mocnego zakwasu na litr wywaru z buraków,
  • nigdy nie wlewamy całego zakwasu od razu - po zagotowaniu uwalnia się smak i możecie dolewać partiami tak, aby dopasować proporcje słodkiego i kwaśnego smaku,
  • jeżeli planujecie zagotować kawałki ziemniaków w barszczu - dolejcie zakwas dopiero wtedy, gdy zmiękną, w przeciwnym wypadku będą twarde,
  • pikantniejszy aromat uzyskacie, gdy mieszankę przypraw z zakwasu zagotujecie w barszczu - to podbije aromat i właściwości zdrowotne zupy z buraków.
  • zakwas nie powinien stanowić 3/4 barszczu - w takiej ilości może mieć efekt nieco przeczyszczający, co może odbić się zwłaszcza na osobach, mających zespół drażliwego jelita.