Olej z awokado - przepisy

Olej z awokado – właściwości 

Olej z awokado ma głęboki zielony kolor, delikatny aromat, jedwabistą strukturę i orzechowy smak. Jego wyrób rozpoczęto w Nowej Zelandii. Przyjmuje się, że nawet jedna trzecia uprawianych na świecie owoców awokado jest wykorzystywana do wyrobu oleju. Dlaczego warto z niego korzystać? Zawiera wiele witamin, w tym: E, C, A, D, K, PP i B, ważnych dla zdrowia przeciwutleniaczy (m.in. chronią przed nowotworami) oraz cennych kwasów tłuszczowych, które pozwalają utrzymać poziom cholesterolu w organizmie.

Poza tym olej z awokado ma dobry wpływ na nasz wzrok, dzięki dużej zawartości luteiny, która odpowiada za kondycję tego narządu. Co ciekawe, olej z awokado powstaje z miąższu owocu, a nie z jego pestki, tak jak w przypadku innych olejów. Olej tłoczy się różnymi metodami – między innymi poddając zielony miąższ działaniu bardzo wysokich temperatur.

Najzdrowszą metodą, która pozwala zachować dużo cennych wartości odżywczych jest jednak tłoczenie oleju na zimno. Olej z awokado tłoczony na zimno jest nieco ciemniejszy niż oleje pozyskiwane innymi metodami, ponieważ zwykle poddaje się je jeszcze procesowi rafinacji. Ponadto, olej tłoczony na zimno ma intensywniejszy smak i jest bardziej aromatyczny.

Olej z awokado – zastosowanie

Do czego stosować olej z awokado? W kuchni będzie świetną bazą dipów, majonezów i marynat na zimno, wartościowym składnikiem past do pieczywa, pesto, sosów do makaronu, elementem smakowym sałatek i surówek. Znakomicie zastąpi masło, gdy polejemy nim pełnoziarniste pieczywo. Warto w tym miejscu dodać, że nie należy smażyć ani poddawać innej obróbce termicznej oleju z awokado tłoczonego na zimno, nierafinowanego, ponieważ ma on niską temperaturę dymienia. Podgrzany straci swoje właściwości prozdrowotne, witaminy oraz spowoduje nasycenie wodorem nienasyconych kwasów tłuszczowych, obniżających tym samym jego wartość odżywczą. Olej z awokado tłoczony na zimno jest bardzo zdrowy i szkoda byłoby to niszczyć. Dobrze jednak zastąpić olejem z awokado oliwę lub olej rzepakowy, również do smażenia, pieczenia czy grillowania, jeśli wykorzystamy do tego olej tłoczony na gorąco i poddany procesowi rafinacji.

Olej z awokado świetnie pasuje do dań rybnych, ale też do dań, w których wykorzystujemy… awokado. Podkreśla jego smak i sprawia, że nasze danie ma jeszcze więcej cennych wartości odżywczych. 

Olej z awokado – gdzie kupić?

Olej z awokado kupimy w dobrych sklepach spożywczych. Najlepiej szukać go na półkach ze zdrową żywnością i superfoods, czyli produktami, które mają wyjątkowo dużo wartościowych składników. Olej z awokado z łatwością znajdziecie też w sklepach internetowych. Olej z awokado – cena tego produktu nie należy do najniższych. Za niewielką buteleczkę o pojemności 200 ml zapłacimy około 30 zł.

Olej z awokado w kosmetyce 

Olej z awokado świetnie sprawdza się również jako naturalny kosmetyk, ponieważ regeneruje i zmiękcza skórę. Można używać go samego lub jako składnik kosmetyków. Olej z awokado skutecznie nawilża skórę i zapobiega je przesuszaniu. Do tego działa przeciwzmarszczkowo, oleju z awokado mogą używać też osoby borykające się z problemami trądzikowymi.

Olej z awokado na twarz możemy nakładać bezpośrednio, ale jeśli boicie się jego zbyt tłustej i ciężkiej konsystencji, warto stosować go razem z kremem do twarzy. Do niewielkiej ilości kremu dodajemy dwie-trzy kropelki olejku, łączymy palcami i nakładamy na twarz. Podobnie możemy dodać olej z awokado do balsamu do ciała. Olej z awokado świetnie sprawdzi się też jako kosmetyk do demakijażu. Na wacik kosmetyczny nakładamy niewielką ilość olejku i zmywamy makijaż.

Olej z awokado bywa też wykorzystywany do pielęgnacji włosów. Olejowanie włosów sprawia, że stają się mocniejsze, lśniące i bardziej miękkie.

Olej z awokado – przechowywanie

Olej z awokado powinniśmy przechowywać w dość niskiej temperaturze. Najlepiej byłoby, gdybyśmy trzymali olej z awokado i inne oleje spożywcze czy kosmetyczne w zaciemnionym miejscu w temperaturze nie większej niż 25 st. C. Możemy też włożyć je po otwarciu do lodówki, ale trzeba pamiętać, że wtedy ściemnieją i zrobią się gęstsze. Wystarczy jednak wyciągnąć je do temperatury pokojowej, by wróciły do swojej pierwotnej formy.

Olej z awokado to jeden z najlepszych i najbardziej naturalnych kosmetyków. Zadba o naszą skórę i włosy, ale przyda się również w kuchni. Będzie pysznym zamiennikiem oliwy czy oleju rzepakowego – dzięki swojemu maślano-orzechowemu smakowi  wzbogaci smak wielu potraw. Olej z awokado to produkt, z którym powinniśmy się zaprzyjaźnić!

Polecane przepisy