Choć możecie nie kojarzyć liści z powyższego obrazka, to gwarantujemy, że doskonale znacie owoce z tego samego drzewka. Następnym razem, gdy będziecie je pałaszowali, zostawcie więc kilka listków, a nie pożałujecie. To doskonały dodatek do wielu przepisów, a jego właściwości są nie do przecenienia. Poznajcie ten skarb, a już nigdy więcej go nie zmarnujecie.

Niedoceniona część popularnego owocu

Co roku niecierpliwie czekacie na pojawienie się wiśni? Tym razem pamiętajcie również o ich liściach, bo kryje się w nich równie duży potencjał. Mało kto wie, że liście wiśni genialnie podkręcają smak i zapach żywności, a także poprawiają jej konsystencję. Wszystko to za sprawą zawartych w nich garbników, które chronią przed rozbijaniem pektyn, co naturalnie konserwuje wszelkie produkty i podbija ich chrupkość raz jędrność. Właśnie z tego względu używa się ich głównie jako dodatek do domowych przetworów i kiszonek. Już 2 listki na każdy słoik ogórków czy innych fermentowanych specjałów robią ogromną różnicę. Na tym nie kończą się jednak ich zalety, gdyż odpowiednio podane, mogą też przynieść wiele dobrego całemu organizmowi.

Liście wiśni - właściwości

Gdy zaparzymy te listki, otrzymamy naturalny środek na wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Na co pomagają liście wiśni? Przygotowany z nich napar to genialny sposób na niestrawność, wzdęcia i wzmocnienie odporności, a także przy problemach układu moczowego oraz do regulowania poziomu cholesterolu.

Jak zrobić herbatę z liści wiśni? Wystarczy je wysuszyć i połamać na mniejsze części, a następnie 1 łyżeczkę takiego suszu zalać gorącą (ale nie wrzącą) wodą i odstawić na kilka minut pod przykryciem

Kiedy zbierać liście wiśni?

Jeśli jesteście szczęśliwym posiadaczami własnego drzewka, koniecznie wykorzystajcie ten przywilej i zrywajcie te aromatyczne listki pełnymi garściami, szczególnie że zbiera się je przez całe lato. Do wykorzystania w kuchni nadają się jednak tylko te o intensywnym kolorze i bez żadnych przebarwień. Co więcej, liście wiśni można też z powodzeniem zamrozić, dlatego warto zrobić większe zapasy, aby móc używać ich potem przez cały rok.

Trzeba jednak zapamiętać, że przy wszystkich swoich cennych właściwościach, liście wiśni nie są jadalne, więc można ich używać tylko do herbat, wywarów i marynat, ale nigdy nie spożywać w całości.