Możecie nie przepadać za surowym czosnkiem, ale musicie przyznać, że do gotowania jest po prostu niezbędny. Świetnie pasuje do mięs (np. do marynaty), warzyw, a także zup. Jego charakterystyczny smak podkręci każdą potrawę i od razu nada jej charakteru. Jak się jednak okazuje, część z nas źle obchodzi się z czosnkiem w kuchni. W rezultacie, nie korzystamy ze wszystkich jego cennych właściwości. 

Jak poprawnie jeść czosnek?

Dietetyk dr Bartek Kulczyński, który prowadzi na platformie YouTube swój kanał na temat żywienia, wytłumaczył w jednym z odcinków, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie czosnku przed spożyciem. By skorzystać z właściwości tego warzywa, nie wystarczy bowiem go zjeść w całości czy pokroić na plasterki. Zawarta w czosnku allicyna, o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym, zaczyna działać dopiero wtedy, gdy zmiażdżymy czosnek lub pokroimy go bardzo drobno. 

– Gdy naruszymy strukturę czosnku, wówczas zaczyna działać enzym allinaza, który przekształca allinę do wspomnianej cennej allicyny. Jeśli jednak przed spożyciem nie rozdrobnimy czosnku, wówczas nie powstanie allicyna, a więc i taki czosnek będzie mniej wartościowy – mówi dr Bartek Kulczyński w jednym ze swoich filmów na platformie YouTube.

Jak przygotować czosnek przed spożyciem? 

Należy więc przed dodaniem czosnku do potrawy przecisnąć go przez praskę albo bardzo drobno pokroić i najlepiej dodatkowo jeszcze zmiażdżyć go nożem. Przypomnijmy od razu, że jeśli będziecie smażyli czosnek, róbcie to bardzo krótko. Szybko się pali i traci swój smak oraz zapach, dlatego należy go podsmażać na patelni tylko kilka chwil.
Dr Kulczyński dodaje też, że nawet pogryzienie czosnku nie wystarczy, by wydobyć z niego wszystkie jego cenne właściwości. Im drobniej posiekany lub zmiażdżony czosnek, tym lepiej dla naszego zdrowia.