Uwielbiamy grillować. Od majówki aż do późnej jesieni grillujemy przy każdej nadarzającej się okazji. Niestety, często zapominamy o bardzo ważnej rzeczy, którą powinniśmy zrobić po wyjęciu grilla z piwnicy.

Wrzucają kiełbasy, karkówki czy warzywa na ruszt zapominamy o swoim zdrowiu. Używany sezonowo grill, przez wiele miesięcy stojący w garażu, na balkonie czy w ogrodzie, to idealne miejsce do rozwoju groźnych dla zdrowia zarazków. Tych kilka miesięcy wystarczy, aby resztki np. mięsa, warzyw czy tłuszczu zaczęły gnić i fermentować. W efekcie tego na rusztach, pokrywach i uchwytach namnażają się groźne dla zdrowia mikroorganizmy, które mogą powodować m.in. zatrucie pokarmowe.

Badacze alarmują, że na popularnych składanych i ogrodowych grillach żyje więcej bakterii niż na… toalecie. Zanim więc zaczniemy grillować ulubione frykasy, trzeba sprzęt porządnie wyczyścić, by przypadkiem nie przyprawić dań… groźnymi mikrobami. Na badanych rusztach naukowcy wykryli m.in. bakterie Salomnella, Listeria, czy bardzo niebezpiecznej E.coli.  

Zanim więc położycie na mocny ogień kiełbasę czy kaszankę, warto porządnie wyszorować swój grill. To jednak wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Zaschnięty brud wymaga odpowiedniego podejścia. Tłuste i zapieczone wysoką temperaturą grube zabrudzenia, mające postać lepkiej mazi lub węgla są bardzo trudne do usunięcia. Również pleśń i roztocza, które przykleiły się do tłustej powierzchni nie są łatwe do zmycia.

Jak wyczyścić grilla?

W pierwszej kolejności warto rozkręcić grill na części, by dotrzeć do każdego zakamarka. W ten sposób usuniemy brud nie tylko z największych, widocznych elementów mających kontakt z ogniem i jedzeniem, ale także z łączeń, śrub, uchwytów i pokryw. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że żaden brud nie dotrze do jedzenia.

Domowe sposoby na brudny grill

Jeśli brud nie jest bardzo duży, bo umyliście grill przez zimą, wystarczy wiadro wypełnić wodą, dodać mydło i dwie łyżki płynu do naczyń. W takim roztworze namoczcie wszystkie części rusztu, a następnie drucianą szczotką służącą do mycia grilla wyszorujcie każdy centymetr rusztu. Pozostałe elementy, takie jak obudowa, pokrywa czy uchwyty wystarczy przetrzeć gąbką nasączoną tym samą mieszanką.Na koniec wszystko warto dobrze osuszyć, by nic nie zardzewiało.

Bardzo skuteczna w usuwaniu trudnych zabrudzeń jest mieszanka niewielkiej ilości wody z sodą oczyszczoną i naniesienie powstałej „pasty” na grill na ok. 1 godzinę. Przy lekkich tłustych zabrudzeniach sprawdzi się także preparat z wody i destylowanego octu, w proporcjach 1:1, który można spryskać ruszt, a następnie wytrzeć do sucha. Zaschnięte resztki tłustego jedzenia usuniecie też pocierając ruszt kulą z folii aluminiowej.

Często popełniamy błąd myśląc, że wystarczy przykrycie brudnego grilla folią aluminiową. Nigdy tego nie róbcie. Pod wpływem ciepła rozgrzewającego stary tłuszcz uwalniają się groźne toksyny, które przenikają do jedzenia.

Kiedy domowe środki zawiodą i nie usuną całości zabrudzeń z grilla, pozostaje zastosowanie specjalistycznych środków chemicznych. Aby więc tego uniknąć pamiętajcie, by po każdym grillowaniu dokładnie umyć wszystkie zabrudzone elementy. Dzięki temu przy kolejnym grillowaniu nie stracicie ani minuty na czyszczenie zaschniętego tłuszczu i będziecie mieć pewność, że do jedzenia nie przedostanie się żaden zarazek.