Zakwas z buraków to jeden z tych przetworów, który warto wiedzieć, jak zrobić prawidłowo. Będzie idealny jako baza do barszczu czerwonego, do dipów czy sosów. Jest także chętnie pity przez osoby, które borykają się ze zmniejszoną odpornością. Z reguły dodajecie do niego czosnek, najchętniej polski typu Harnaś. Sprawdzą się także liście laurowe, czarny pieprz oraz ziele angielskie. Ile gospodyń, tyle przepisów. Tomasz Strzelczyk, zdradził swój patent na zakwas, który nigdy wam nie spleśnieje. Stosuje jedną technikę, która jeszcze nigdy go nie zawiodła. Wypróbowaliśmy i my, dlatego z całym sercem rekomendujemy wam wypróbowanie jej.

Czy buraki, które kupiliście nadają się na zakwas buraczany?

Buraki, jakich używacie do sporządzenia zakwasu to bardzo ważny, jak nie jeden z najważniejszych etapów. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie buraków ekologicznych, które będą miały najlepszy skład i właściwości. Jeżeli nie macie takiej możliwości, wybierzcie te z lokalnego targu, od sprawdzonych dostawców.

Dodatkowo miejcie na uwadze jedną ważną rzecz. Buraki nie mogą być miękkie i nie powinny nosić znamion pleśni. Co to oznacza? Mogą być zwiędnięte, a następnie pojawi się kożuszek, który przemieni się w okazałą pleśń. Z takich buraków nie wyjdzie wam nic dobrego. Nigdy nie odkrawajcie pleśni - wyrzućcie całą zawartość, w przeciwnym razie możecie na robić sobie więcej krzywdy niż pożytku.

Patent Tomasza Strzelczyka na zakwas z buraków bez pleśni

Wybierzcie koniecznie wyparzone wcześniej słoiki, które będą kolejną barierą, która spowolni lub uniemożliwi pojawienie się pleśni. Jesteście ciekawi, co robi Tomasz Strzelczyk, aby nie wdała się do słoików z zakwasem? Sparza czosnek i inne przyprawy, dzięki czemu pozbywa się resztek nieczystości i pleśni, która mogła znajdować się na powierzchni wysuszonych dodatków. Wypróbujcie tę technikę przy najbliższej okazji.

Składniki:

  •     3 kg buraków
  •     3 l wody
  •     15 ziaren pieprzu czarnego
  •     ok. 10 ząbków czosnku
  •     10 ziaren ziela angielskiego
  •     4 goździki
  •     3 liście laurowe
  •     120 g soli kamiennej, niejodowanej

Przygotowanie:

Buraki dokładnie obierzcie i oczyśćcie z nadmiaru piasku. Następnie pokrójcie je na kawałki. Przełóżcie do wyparzonego słoika. Następnie sparzcie wrzątkiem wszystkie przyprawy i osuszcie za pomocą ręcznika papierowego.

Następnie Dodajcie wszystkie przyprawy, po równo rozłożone do słoików. Do wody wsypcie sól i rozpuśćcie. Wlejcie do słoików. Przykryjcie koniecznie gazą i pamiętajcie, aby nic nie wystawało poza powierzchnię zakwasu. Będzie gotowy po około 10 dniach. Wtedy przełóżcie go do lodówki.