Na szparagi co roku czekamy z wytęsknieniem. Są niezwykle wdzięczne w kuchni i można z nich wyczarować mnóstwo pysznych i efektownych potraw. Są świetną bazą kremowych zup, tart - zarówno tych kruchych, jak i francuskich - idealnym dodatkiem do ryb i mięs, składnikiem sałatek, ale mogą być też samodzielnym daniem głównym lub przystawką (my uwielbiamy zwłaszcza te zawinięte w plaster boczku). I choć sezon na nie trwa zaledwie kilka tygodni, zawsze staramy się go w pełni wykorzystać.

Jak gotować szparagi?

Zdarzyło Wam się jeść twarde, łykowate albo bardzo mdłe szparagi? To z reguły wina niewłaściwego przygotowania. Wiele osób nie wie jak prawidłowo je ugotować i łatwo się zniechęca. Tymczasem wystarczy trzymać się kilku zasad, by szparagi zawsze smakowały wyśmienicie. Zwłaszcza, że ich przygotowanie jest naprawdę bardzo proste! Jak to zrobić krok po kroku? Przede wszystkim musicie pamiętać, że nieco inaczej obchodzimy się z zielonymi, a inaczej z białymi szparagami. Białe są znacznie grubsze i twardsze, więc przed gotowaniem wymagają obrania. Zielone są znacznie prostsze w obsłudze, ale ponieważ są dość cienkie, trzeba uważać, żeby ich nie przegotować.

Jak gotować zielone szparagi?

Zaczynamy od dokładnego umycia szparagów. Warzywa te rosną bezpośrednio w gruncie, więc przed dalszą obróbką trzeba je delikatnie opłukać z piasku. Zwróćcie uwagę zwłaszcza na główki szparagów. Kolejny krok to odcięcie zdrewniałych końcówek. Młodym szparagom wystarczy usunąć samą końcówkę, przy starszych odcinamy nieco więcej. I teraz najważniejsza sprawa - zielonych szparagów nie obieramy! Jeśli przeszkadzają Wam fioletowe odrosty możecie je delikatnie odciąć, jednak nie jest to obowiązkowe.

Teraz przystępujemy do gotowania. Szparagi gotujemy w pionie, więc najłatwiej związać je w snopek sznurkiem i ustawić pionowo w garnku. Wkładamy je do gotującej się, lekko osolonej wody. Można dodać do niej też odrobinę cukru. Główki szparagów powinny wystawać ponad poziom wody - są bardzo delikatne i ugotowałyby się znacznie szybciej niż łodygi. Warto wybrać w miarę wąski i wysoki garnek - dzięki temu szparagi nie będą się przesuwać. Szparagi gotujemy bardzo krótko - zielonym wystarczy od 3 do 5 minut. Starsze i nieco grubsze mogą potrzebować kilku dodatkowych minut - w razie potrzeby sprawdźcie ich miękkość widelcem. Pamiętajcie jednak, że po ugotowaniu powinny być nadal jędrne i chrupiące, więc nie można ich trzymać w garnku zbyt długo.

Jak gotować białe szparagi?

Białe szparagi są grubsze od zielonych, a z wierzchu pokrywa je twarde łyko. Dlatego przed gotowaniem należy je umyć i obrać  - najłatwiej za pomocą obieraczki do warzyw. Obieramy je jednak tylko w 2/3 lub 3/4 długości - zaczynamy tuż pod główką i kierujemy się w dół. Podobnie jak w przypadku zielonych szparagów, białym również odcinamy zdrewniałą końcówkę. Zasada gotowania jest taka sama: wiążemy je sznurkiem w snopek i ustawiamy pionowo w garnku. Ponieważ białe szparagi są grubsze od zielonych, wymagają jednak nieco dłuższego gotowania - z reguły około 10-15 minut.

Szefowie kuchni mają swoje sprawdzone sposoby na gotowanie szparagów i wiedzą, co pomoże zachować ich smak oraz idealny kolor. Oto kilka sprawdzonych patentów:

  •     Dla zachowania koloru szparagów do gotującej się wody można dodać odrobinę soku z pomarańczy lub cytryny.
  •     Po ugotowaniu wrzućcie zielone szparagi na chwilę do zimnej wody lub obłóżcie je kostkami lodu - dzięki temu zachowają swój piękny zielony kolor, co jest dość ważne jeśli planujcie zrobić z nich zupę krem lub sos.
  •     Jeśli chcecie, by szparagi były ugotowane "al dente" wystarczy je zblanszować. Wrzućcie je na 2-3 minuty do wrzątku (z solą, cukrem i sokiem z cytryny), a następnie postępujcie jak w przypadku ugotowanych szparagów.

Jak jeszcze można przyrządzić szparagi?

Gotowanie to nie jedyny sposób na przyrządzenie szparagów. Można je też z powodzeniem upiec (w folii aluminiowej, rękawie - albo wyłożone na papierze do pieczenia) albo zgrillować (najlepiej smakują z dodatkiem czosnku). Często też gotuje się je na parze.

Z czym podawać szparagi?

Szparagi najczęściej podaje się jako przystawkę lub dodatek do drugiego dania. Można z nich zrobić pyszne zupy (najczęściej typu krem), tarty, zapiekanki, omlety i sałatki. Doskonale komponują się z różnymi sosami i dipami, np. beszamelowym, musztardowym czy winegret. Świetnie smakują też w najprostszym wydaniu - polane odrobiną oliwy i skropione sokiem z cytryny. Można je posypać świeżo zmielonym pieprzem albo ziołami. Są też zwolennicy swojskiej oprawy w postaci bułki tartej. Dobrze smakują również owinięte w plaster boczku lub szynki parmeńskiej.