Chleb bez wyrabiania i mąki pszennej brzmi ciekawie? Bo jest. To przepyszne połączenie kilku składników, które zawsze się udaje. Ta metoda spodoba się zwłaszcza tym, którzy nie mają w domu maszynki do wypieku chleba. Ale także dla tych, którzy na myśl o wyrabianiu mają ciarki. Wystarczy zblendować składniki i przełożyć do foremki. Po upieczeniu, gotowe. To zbyt proste, by było możliwe? Przeczytajcie poniższy przepis i czym prędzej zróbcie, a ekspresowy chleb zasmakuje wszystkim domownikom. I nie poczują, ze jest bez mąki!

Jak zrobić chleb bez wyrabiania i mąki pszennej?

Wybierzcie najlepiej blender kielichowy, który pomieści znaczną porcje składników.

Składniki:

  • 500 g ryżu,
  • 300 ml wody,
  • 70 g oleju,
  • 8 g soli,
  • 30 g cukru,
  • 1,5 opakowania drożdży instant.

Przygotowanie:

Ryż namoczcie w wodzie. Może być także ten do sushi, bardziej klejący. Wypłuczcie go delikatnie i przełóżcie do blendera kielichowego. Następnie dodajcie olej, cukier, sól oraz drożdże instant. Nie należy wstępnie robić zaczynu, gdyż zadziałają już w trakcie mieszania wszystkich składników. Po zblendowaniu przełóżcie do wysmarowanej keksówki. może być też dowolna inna forma, którą macie pod ręką.

Pieczcie w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza przez 35 minut. Po tym czasie powinien wyglądać jak babka cytrynowa. Puszysty w środku i chrupiący z zewnątrz. Podajcie go z ulubionym smarowidłem, gdy tylko przestygnie. Wtedy będziecie gpo mogli ukroić bez najmniejszego problemu.

Chleb pieczony na ryżu jest powszechnie znany w Japonii - przygotowywany także w maszynkach do wypieku chleba w formie pełnoziarnistej, jak i chleba tostowego. Nie ma posmaku ryżu, jest za to dobrze wypieczony i bardzo smaczny.

Jakich form najlepiej używać do wypieku chleba?

Do wypieku chleba najlepiej używać form, które mają powłokę typu non-stick. Teflonowa jest niezawodna, zwłaszcza w przypadku razowców, których konsystencja przed pieczeniem nie jest zwarta - wręcz lejąca. Przywierające i karmelizujące się boki mogą przywrzeć do ścianek. W ten sposób trudno będzie wyciągnąć chleb bez szwanku.

Zdecydowanie odradzamy szklane formy, które mimo równomiernego nagrzewania się, mają zbyt grube ścianki. Nie dostarczają odpowiedniego ciepła i pozostawiają boki chleba miękkie, czasami wręcz blade. Chleb będzie upieczony, jednak nie tak, jakbyście tego oczekiwali.