Włączając ryby do codziennego jadłospisu najczęściej wybieramy ryby morskie. Tymczasem w naszych polskich stawach pływa ryba o znakomitych walorach odżywczych i smakowych, która dodatkowo hodowana jest w sposób naturalny, zgodnie z tradycjami sięgającymi XII wieku. Mowa tutaj oczywiście o karpiu.

W przypadku tej ryby warto wyzbyć się stereotypów i odważnie zacząć kulinarne eksperymenty. Bardzo szybko przekonamy się, że karp jest nie tylko łatwy w przygotowaniu, ale doskonale łączy się z dodatkami i przyprawami nawet z najodleglejszych zakątków świata.

Kuchnia azjatycka

Karp do Europy przyszedł z Azji. Najwcześniej udomowiony został w Chinach – w V w p.n.e, stając się z czasem jedną z najważniejszych ryb hodowlanych na naszym kontynencie. Zatem całkiem naturalne wydaje się łączenie karpia z elementami kuchni azjatyckiej.

Pomysłem na orientalny obiad pełen rozgrzewających aromatów są pulpety z karpia w dyniowym sosie curry. Mięso ryby mielimy, łączymy z cebulką, pietruszką, jajkiem i formujemy w okrągłe kuleczki, które obgotowujemy i podsmażamy. Sos curry przygotowujemy na bazie mleczka kokosowego, dyni, liści kaffiru, papryczki chilli, imbiru, czosnku, kuminu, koncentratu pomidorowego i czerwonej pasty curry. Danie podajemy z ryżem jaśminowym i kolendrą, skrapiając sokiem z limonki.

Dokładne przepisy na potrawy znajdziemy na stronie karpiujemy.pl.

Kuchnia włoska

Trudno wyobrazić sobie kuchnię włoską bez ryb i świeżych pomidorów dojrzewających w słońcu. Bardziej zaskakujące może wydawać się łączenie śródziemnomorskich smaków z naszym rodzimym karpiem. Okazuje się, że to bardzo udany eksperyment, szczególnie w towarzystwie białego wytrawnego wina o wyraźnej kwasowości.

Tym razem propozycją jest makaron tagliatelle w sosie ze świeżych pomidorów z dodatkiem czosnku, kuminu, cynamonu, cebuli i wytrawnego wina, w towarzystwie pieczonych pomidorków. Wisienką na torcie są jednak filety karpia, smażone na maśle z czosnkiem i rozmarynem.

Dokładne przepisy na potrawy znajdziemy na stronie karpiujemy.pl.

Kuchnia angielska

Fish&Chips to jeden z popularniejszych fast foodów na wyspach brytyjskich. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by dorsza zamienić na karpia i przygotować to danie w wersji slow - z domowymi frytkami, sosem tatarskim i fasolką szparagową.

Wspomniana wyżej wariacja potrawy przede wszystkim opiera się na smażonym karpiu w cieście piwnym. Filety ryby kroimy w 2-3 centymetrowe paski. Obtaczamy w panierce przygotowanej z mąki, proszku do pieczenia, piwa, mielonej słodkiej papryki, soli i pieprzu. Następnie smażymy na rozgrzanym tłuszczu aż będą rumiane.

Dokładne przepisy na potrawy znajdziemy na stronie karpiujemy.pl.

Kuchnia meksykańska

Przekąski w stylu meksykańskim cieszą się podczas imprez ogromną popularnością. W wersji fusion można jednak zamienić chrupiące nachos na nasze tradycyjne podpłomyki, a do salsy z pomidorów i kukurydzy dodać smażone kawałki polskiego karpia.

Podpłomyki smarujemy pieprzowym serkiem. Następnie nakładamy salsę z kolorowych pomidorków, kawałków kukurydzy, czosnku i kolendry. Na samej górze układamy kawałki karpia w marynacie ze słodkiej papryki, kurkumy, oliwy z oliwek, smażone na patelni z dodatkiem masła.

Dokładne przepisy na potrawy znajdziemy na stronie karpiujemy.pl.