Czarny czosnek wraz z fermentacją tylko zyskuje - nie jest to jednak typowe kiszenie. Aby otrzymać taki czosnek, trzeba kisić go w temperaturze 60-90 st. i przy wysokiej wilgotności powietrza - jest więc wymagający. Oryginalny kolor, miękka konsystencja i słodkawy smak bez przykrego aromatu w pełni wynagradza cały skomplikowany proces. Za optymalną uważa się temperaturę 70 st. C - dzięki temu czarny czosnek będzie zawierał optymalną ilość związków bioaktywnych. To istotna wskazówka dla tych, którzy zdecydują się go robić samodzielnie. Jako, że nie jest to wcale proste i może odstraszyć nawet zaawansowanych w sztuce kiszenia, polecamy również czarny czosnek w gotowej postaci. Znajdziecie go w sklepowych lodówkach, w dziale z żywnością ekologiczną w większych marketach lub przez internet, w postaci główek, pasty lub w proszku. Dlaczego warto zainteresować się tym oryginałem?

Czarny czosnek - właściwości 

Brak ostrego zapachu i smaku jest związany z tym, że podczas kiszenia zmniejsza się ilość bakteriobójczej allicyny w czosnku. Jeśli chcecie "wycisnąć" z niego jak najwięcej tej substancji, po posiekaniu czosnku zostawcie go na 10-15 minut - proces utleniania w tym czasie zwiększy zawartość allicyny w świeżym czosnku. Fermentując, zamienia się ona w alkaloidy i flawonoidy (przeciwutleniacze). Neutralizują one działanie szkodliwych wolnych rodników na organizm znacznie skuteczniej niż te obecne w świeżym czosnku. Przeciwutleniacze ponadto pomagają chronić przed chorobami układu sercowo-naczyniowego i układu immunologicznego. 

Czarny czosnek może też przydać się wszystkim osobom, które chcą zrzucić wagę: pomaga on zmniejszyć poziom triglicerydów i "złego" cholesterolu, charakterystycznego dla wielu osób z nadwagą. Wspiera też szybsze trawienie i pomaga ograniczyć przyrost masy ciała oraz średnicę komórek tłuszczowych. 

Nie powinny go jednak jeść ci, którzy mają na niego alergię (kiszenie nie zmniejsza jej objawów). Z czosnkiem każdego typu powinny też uważać ci, którzy przyjmują leki rozrzedzające krem lub z zaburzeniami krzepnięcia - czosnek zmniejsza krzepliwość krwi. 

Jak zrobić czarny czosnek w domu?

Dla satysfakcjonującego efektu potrzebujecie sprzyjających warunków: odpowiedniej temperatury (70 st. C i wilgotności powietrza). Pożądany efekt teoretycznie można uzyskać w ciągu kilku tygodni. Fermentacja czosnku uda się w piecu lub ryżowarze, jednak powinien on być ciągle włączony, by utrzymać wilgoć i pożądaną temperaturę. Nietrudno domyślić się wysokości rachunków za prąd, jeśli zadziałacie w ten sposób. Aby uzyskać sfermentowany i czarny czosnek, należy owinąć jego ząbki lub całą główkę folią aluminiową i dać mu miesiąc w takich warunkach. Zdecydowanie szybciej i taniej będzie zakupić już gotowy.  

Do czego stosować czarny czosnek? 

Sfermentowany czosnek możecie po prostu rozsmarować na grzance - to najprostszy sposób na to, by go zjeść. Sprawdza się również w sosach do sałatek, farszach, daniach kuchni azjatyckiej oraz jako dodatek do mięs czy owoców morza. Jest pyszny również ze strączkami, np. pastami na bazie fasoli, ciecierzycą i soczewicą. Możecie też dodawać go do dipów i zup. Dzięki niemu smak waszych dań stanie się bardziej intensywny.