W tym roku inwazja kleszczy jest wyjątkowo silna, dlatego musimy się dobrze ochronić, aby nie przynieść ze sobą do domu takiego nieproszonego gościa. Okazuje się jednak, że drogie preparaty w sprayu wcale nie będą potrzebne, bo najlepszy i w pełni naturalny środek macie w kuchni.

Co skutecznie odstrasza kleszcze?

Zanim wybierzecie się na spacer na świeżym powietrzu, najpierw odpowiednio się do tego przygotujcie. Co jest naturalnym wrogiem kleszczy? Choć mało kto wie, te insekty boją się pewnego znanego tłuszczu i wcale nie chodzi tu o masło. Wystarczy posmarować skórę olejem kokosowym, a przestaniemy smakować kleszczom. Wszystko za sprawą jednego cennego składnika. Otóż zawarty w nim kwas laurynowy skutecznie odstrasza pajęczaki.

Pamiętajmy jednak, że co za dużo to nie zdrowo, dlatego nie warto nakładać grubej warstwy tego tłuszczu na skórę. Aby pokryć całe ciało, w zupełności wystarczy już 1 łyżka tego produktu. Musimy tylko rozgrzać go w dłoniach, a kiedy lekko się rozpuści, wmasować w odkryte części ciała. Szczególnie lubianymi przez kleszcze miejscami są zgięcia łokci, pachy czy zgięcie pod kolanem. Co ciekawe, ten sam domowy preparat możemy też stosować u naszych czworonożnych przyjaciół, gdyż równie dobrze działa na koty i psy.

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami? Inne domowe sposoby

Jeśli jednak nie macie pod ręką oleju kokosowego, możecie użyć też kilku innych naturalnych składników. Jako naturalne odstraszacze tych owadów świetnie sprawdzą się również olejek goździkowy, lawendowy, pomarańczowy, miętowy lub eukaliptusowy. Innym skutecznym preparatem, który łatwo przygotujemy w domowym zaciszu, może być mieszanka octu jabłkowego z rozgniecionymi listkami świeżej bazylii

Można też zadziałać od środka, włączając do swojej diety produkty, których zapachu kleszcze nie znoszą. Wystarczy więc regularnie jeść czosnek oraz pić napary z mięty, rozmarynu, szałwii czy tymianku. Po takim posiłku będziemy dla tych owadów znacznie mniej łakomym kąskiem.