Pijecie napary ziołowe i herbatki z dodatkiem innych składników niż czarna i zielona herbata? Popularna herbatka z melisy, szałwii czy rumianku to klasyki, które są stosowane i polecane w szczególności dla nerwusów. Wiosna to czas, kiedy możemy zebrać wiele dobra na polskich łąkach oraz w sadach.

A czy zajadacie owoce, ale wyrzucacie z reguły szypułki lub też ogonki? Te ostatnie, zwłaszcza końcówki czereśni, są bogate w witaminy z grupy B oraz witaminę C. Możecie je zaparzyć zarówno na świeżo, jak i delikatnie podsuszyć, aby móc zaparzać przez cały rok. Sprawdźcie, jak zrobić doskonały napar, który zagości u was na dłużej.

Jak przygotować napar z ogonków czereśni?

Napar z ogonków czereśni to niezwykły specyfik, który każda gospodyni domowa powinna mieć w swoim repertuarze. Odrywane końcówki przełóżcie do osobnego naczynia i dokładnie przepłuczcie. Po usunięciu drobnych nieczystości, włóżcie do garnka wypełnionego przegotowaną wodą. Zagotujcie przez około 15 minut, aż zaczną uwalniać delikatny, brązowawy kolor. Odstawcie jeszcze na około 20 minut, aby woda naciągnęła jak najwięcej składników.

Tak przygotowany napar możecie pić 2 razy w ciągu dnia i przyjmować przez około 2 tygodni. Jest dość cierpki i gorzki, natomiast zawarte w nim składniki świetnie działają na podwyższony kwas moczowy w organizmie. Powinny go pić osoby zwłaszcza te, które borykają się z dną moczanową i stosują dietę niskopurynową. Puryny zawarte między innymi w mięsie podnoszą poziom kwasu moczowego, który odkłada się w organizmie.

Właściwości zdrowotne naparu i czereśni

Napar z ogonków czereśni działa nie tylko w eliminacji kwasu moczowego z organizmu, ale także pozwala na prawidłową przemianę materii. Usprawnia pracę jelit i pozwala pozbyć się zalegających złogów. Same czereśnie mają szereg prozdrowotnych właściwości:

  • są niskokaloryczne,
  • są bogate w błonnik pokarmowy,
  • reguluję pracę układu trawiennego,
  • są bogatym źródłem potasu, pozytywnie wpływającym na pracę serca i całego układu krwionośnego,
  • regulują dodatkowo stężenie złego cholesterolu we krwi,
  • ich regularne spożywanie wspiera regulację ciśnienia tętniczego krwi,
  • to bogate źródło polifenoli.