Polscy producenci mleka i przetworów mlecznych wciąż zaskakują klientów nowymi smakami i gatunkami produktów. Nie tolerujesz laktozy? – to nie problem, w sklepach jest coraz więcej artykułów pozbawionych cukru mlecznego. Masz zbyt wysoki cholesterol? – możesz sięgnąć po produkty o obniżonej zawartości tłuszczu. Jeśli jeszcze nie wiesz, czym polska branża mleczarska może się pochwalić – Rodzina Mlekosławnych, bohaterowie kampanii „Bądź świadomy – kupuj polskie”, służy pomocą!

W Polsce mamy długą listę produktów tradycyjnych, wśród których odnajdziemy wiele wyrobów mlecznych. Czy próbowaliście regionalnych serów, kefirów lub masła? Jeśli lubicie podróżować po Polsce – koniecznie sprawdzajcie co mlecznego/regionalnego oferuje dany zakątek naszego kraju.  

Mlekosławni polecają kilka specjałów. Sprawdźcie jakich!

 

Masłosław poleca masło z Bychawy

 

Najmłodszy członek rodziny Mlekosławnych szczególnie upodobał sobie masło pochodzące z Lubelszczyzny. Masło bychawskie wytwarzane jest z odwirowanej słodkiej śmietanki. Do lat 60. XX wieku produkowane było w drewnianej, dębowej maselnicy i pakowane w dębowe beczki. Masłosław uwielbia je za czysty mleczny smak i aromat.

 

Serosław gustuje w suszonych serach podlaskich


Ser suszony podlaski to wizytówka Podlasia! Wyróżnia go maślany zapach i twarda struktura. Jego smak i aromat jest skutkiem półrocznego procesu suszenia i dojrzewania. Ser suszony jest również bardzo trwały. Można go traktować jako samodzielną przekąskę lub dodatek do dań. Serosław poleca swojego podlaskiego kuzyna!

 

Śmietanosława zachwala śmietanę lasowiacką


Wspaniały smak śmietana lasowiacka zawdzięcza mleku, z którego powstaje. Mleko to pochodzi od krów wypasanych na terenach województwa podkarpackiego. Ważna jest także metoda powstawania śmietany – w czasie jej produkcji dodaje się zakwas roboczy z mleka odtłuszczonego, pasteryzowanego, w którym znajdują się odpowiednie szczepy bakterii.

 

Jogurtosław rekomenduje serek śmietankowy wielkopolski


Jogurtosław uwielbia swojego kuzyna z Wielkopolski. Ceni go za smak i tradycyjny sposób produkcji. Serek śmietankowy wielkopolski powstaje poprzez podgrzanie mleka do temperatury 30C i dodanie kultury bakterii mlekowych. Po upływie 4 godzin do mleka dodaje się podpuszczkę. Teraz z mleka musi uformować się skrzep – będzie to trwało nawet 12 godzin. Następnie, kiedy ser się zwiąże jest formowany i schładzany! Smacznego!

 

Mlekosław poleca śląską kiszkę!


Wbrew pozorom nie chodzi o kiszkę ziemniaczaną tylko o… zsiadłe mleko! Mlekosław dowiedział się, że powstaje ono w ten sam sposób od wielu lat. Mleko rozlewane jest do kamiennych garnków i przechowywane w chłodnych pomieszczeniach. Po 8-12 godzinach można się cieszyć smakiem kiszki. Zsiadłe mleko to bardzo popularny dodatek do potraw na Śląsku. Szczególną popularnością cieszy się latem. 

 

Mleko od krów rasy polskiej czerwonej to propozycja Mlekosławy!


Czym różni się mleko pochodzące od krowy rasy polskiej czerwonej od tego pochodzącego od „zwykłej” krówki? Mleko to zawiera najwięcej kazeiny (wartość powyżej 2,6%), ma również wyższą zawartość tłuszczu i suchej masy, dzięki czemu świetnie nadaje się do celów serowarskich. Ciekawostką jest także fakt, że mleko to wykorzystuje się do produkcji oscypka i bryndzy.

Jak widać, Polska obfituje w produkty mleczne. Coraz więcej regionalnych wyrobów można znaleźć także w ogólnodostępnych sieciach sklepów spożywczych. Warto próbować nowych smaków i poznawać polskie specjały, ponieważ są pyszne i zdrowe. Polskich producentów wyróżnia wysoka jakość, profesjonalizm i dbałość o ekologię, zaś ich produkty zazwyczaj są znacznie bardziej konkurencyjne cenowo od zagranicznych propozycji. Kupując polskie wspieramy naszą gospodarkę, dajemy zatrudnienie i przyczyniamy się  do wzrostu PKB. 

Zapraszamy do polubienia i śledzenia losów rodziny Mlekosławnych na www.facebook.com/MlekoslawniPL oraz na stronie: www.mlekoslawni.pl

Organizatorem kampanii „Bądź świadomy - kupuj polskie” jest Polska Izba Mleka. Kampania sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka.

*wszystkie produkty tradycyjne wymienione w tekście zostały zaczerpnięte z Listy produktów tradycyjnych opublikowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi http://www.minrol.gov.pl/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Lista-produktow-tradycyjnych/