Szarlotka to jedno z bardziej lubianych ciast, które obok sernika i ciasta drożdżowego gości w polskich domach przy każdym większym obiedzie. Warto poznać szarlotkowy sekret znanej restauratorki, by móc zabłysnąć przed swoimi gośćmi. Jej wyjątkowo kruche ciasto to zasługa zwiększonej ilości jednego ze składników.

W czym tkwi sekret kruchej szarlotki Magdy Gessler? 

Ta szarlotka rozpływa się w ustach i cudownie gra kontrastami smakowymi. Kwaskowy, pachnący cynamonem środek w towarzystwie słodkiego, kruchego spodu i maślanej kruszonki, robi wrażenie nawet na osobach, które szarlotki pieką od dawna. 

Wyjątkową delikatność szarlotka zawdzięcza niespotykanie dużej ilości żółtek. Do tego typu wypieku zazwyczaj dodaje się dwa żółtka, w tym wypadku jest ich aż cztery. Dzięki temu prostemu zabiegowi ciasto jest nieziemsko kruche i subtelne, a każdy jego kęs to prawdziwa uczta dla zmysłów.  

Jakie jabłka wybrać do szarlotki? 

To ciasto nie jest odpowiednie dla miłośników mdłych i nijakich szarlotek. Wyraziste wypełnienie jest jednym ze znaków rozpoznawczych tego wypieku. Dlatego wybierając jabłka do deseru postawcie na kwaśne odmiany. Najlepsza będzie do tego celu Szara Reneta. Jeżeli kupicie mniej intensywny w smaku gatunek, wówczas dodajcie do niego po prostu nieco więcej cytryny.  

Przepis na kruchą szarlotkę Magdy Gessler 

Składniki: 

Ciasto  

  • 2 szklanki mąki pszennej  
  • 4 żółtka  
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia   
  • 0,75 szklanki cukru pudru   
  • 200 g masła  

Masa jabłkowa 

  • 1,5 kg jabłek (kwaśna odmiana) 
  • sok z 1,5 cytryny  
  • szczypta cynamonu  
  • cukier do smaku 

Sposób przygotowania: 

  1. Składniki na ciasto posiekajcie razem, a następnie zagniećcie i włóżcie do lodówki na przynajmniej godzinę.  
  2. Jabłka obierzcie, rozdrobnijcie i duście, aż będą miękkie. Dodajcie do nich sok z cytryny, cynamon i cukier. 
  3. Schłodzone ciasto podzielcie na dwie części: 1/3 i 2/3. Większą z nich zetrzyjcie na dużych oczkach na dno wyłożonej papierem do pieczenia blachy. Następnie wstawcie do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na 10 minut.  
  4. Na podpieczonym cieście ułóżcie masę jabłkową, a na wierzch zetrzyjcie drugi kawałek surowego ciasta. 
  5. Pieczcie kolejne 40-50 minut, aż kruszonka ładnie się zarumieni. 

 Smacznego!