Bez względu na to, jakich patelni używacie, zapewne zauważyliście, że na końcu rączki mają niewielki otwór. Ten patent występuje w patelniach żeliwnych, teflonowych czy ceramicznych. Zwykle nie zwracamy na to uwagi, ale może przydać się to zarówno do prozaicznych czynności, jak i tych, o których mogliście nie mieć pojęcia. Sprawdźcie, bo warto.

Do czego służy dziurka w rączce od patelni?

Uchwyt patelni zamontowany do podstawy naczynia zawiera nieco podłużny otwór. Najprostszym jego zastosowaniem jest możliwość zawieszenia patelni na haczyku. Dzięki temu jej nieporęczna konstrukcja, nie będzie zajmować cennego miejsca w szafce. Zawieście ją w pobliżu kuchenki, w przystępnym miejscu, a zawsze będzie pod ręką. Rączka przeważnie jest zbyt długa, aby móc zmieścić się w szafkach, co blokuje włożenie innych garnków czy naczyń.

Innym zastosowaniem jest umiejscowienie w otworze łyżki, którą zwykle mieszamy potrawę. Klasyczna drewniana łyżka to obowiązkowy element kuchennego wyposażenia. Dzięki niej nie rysujemy teflonu. Dodatkowo umieszczona w ten sposób, nie będzie brudziła blatu resztą jedzenia z patelni. To ciekawe zastosowanie, które z pewnością przyda się każdemu w kuchni.

Czy lepiej wybierać patelnie z rączką metalową czy plastikową?

W dobie obecnych czasów mamy do wyboru szeroką gamę patelni. Zarówno te z rączką przytwierdzoną do korpusu, jak i wyjmowaną. Te drugie są świetnym rozwiązaniem, gdy nie mamy zbyt dużo miejsca do przechowywania. Z łatwością można przekładać rączkę z patelni do patelni. Dzięki takiemu rozwiązaniu, bez problemu włożymy ją do lodówki, gdy zostanie nam niedokończone danie.

Jeżeli lubicie zapiekać dania z patelni w piekarniku, pomyślcie o metalowej rączce. Takie akcesoria są z reguły przeznaczone do tego celu, co ułatwia zmiękczenie smażonego mięsa czy dopieczenie smażonych ziemniaków. Możliwości jest o wiele więcej, które możecie sprawdzić podczas zapiekania w piekarniku w ten sposób.