Sok z kwiatów kasztanowca to napój, który przygotujecie w maju oraz czerwcu. Cechuje się on nie tylko wyjątkowym smakiem, ale również rewelacyjnymi właściwościami leczniczymi. Warto mieć w domu przynajmniej jedną butelkę tego wyjątkowego soku.

Sok z kwiatów kasztanowca – właściwości

Kwiaty kasztanowca nie tylko wspaniale pachną, ale stanowią także cenną skarbnicę zdrowia. Okazuje się, że znajdujące się w nich substancje wykazują działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Ponadto rewelacyjnie usprawniają przepływ krwi. Polecane są w leczeniu hemoroidów. Na bazie kwiatów można z łatwością przygotować sok. Napój ten przeciwdziała obrzękom oraz żylakom. Poza tym jest wyjątkowo prosty w wykonaniu. Poniżej zdradzamy jak go przygotować.

Sok z kwiatów kasztanowca – przepis 

Sok z kwiatów kasztanowca zrobicie w kilka minut. Do jego wykonania, należy przygotować tylko 300 g kwiatów kasztanowca.  Na początku wrzućcie je do wysokiego naczynia i rozdrobnijcie za pomocą blendera. Powinna powstać masa o jednolitej konsystencji. Następnie odcedźcie z nich płyn. Uzyskany sok przelejcie do czystej i suchej butelki. Całość szczelnie zamknijcie. Gotowy sok z kwiatów kasztanowca przechowujcie w lodówce. Zażywajcie je 1-2 łyżeczki dziennie przed posiłkiem. Jeśli chcecie, możecie go również rozcieńczyć w niewielkiej ilości wody. Pamiętajcie, żeby kwiaty zbierać w suchy, słoneczny dzień. Najlepiej zrobić to z samego rana.

Co jeszcze możemy przygotować z kwiatów kasztanowca?

Z kwiatów kasztanowca zrobimy również napar, który rewelacyjnie poprawia krążenie. Niektórzy przygotowują z ich dodatkiem także maść lub odprężającą kąpiel. To świetne rozwiązanie na bolące, zmęczone nogi. 

Herbata z kwiatów kasztanowca

Już teraz można zasuszyć kwiaty, aby zimą stosować je w postaci herbatki, która łagodzi bóle reumatyczne, kaszel i biegunkę. Zapobiega zbyt obfitym miesiączkom. Ma działanie przeciwrozkurczowe, przeciwbakteryjne, ściągające, a także relaksujące.
Garść zasuszonych kwiatów zalejcie litrem wrzącej wody. Pozostawcie pod przykryciem na kwadrans, następnie przecedźcie.
Można ją pić 2 razy dziennie, po 15 minutach parzenia.
Okłady robione z herbatki mają działanie przeciwbakteryjne i ściągające.

Maść z kwiatów kasztanowca

Bardzo popularna jest też maść z kwiatów kasztanowca. Stosuje się ją w leczeniu żylaków. Jej przygotowanie jest bardzo proste. Posiekajcie 5-6 łyżek kwiatów i zalejcie je 0,5 litra oleju. Gotujcie tę miksturę w kąpieli wodnej przez 1 godzinę. Po tym czasie odcedźcie i ostudźcie. Przełóżcie maść do słoiczka, albo pudełka po kremie. Wcierajcie regularnie w miejsca z żylakami.

Zbiór kwiatów kasztanowca

W słoneczny dzień zbieramy całe kwiatostany i delikatnie układamy w koszyku lub wkładamy do lnianej torby.
Jeśli drzewa mają jakieś oznakowania lub wydają się chore- zostawiamy je i niczego z nich nie zbieramy!
Jeśli znaleźliśmy zdrowy, w miarę niski okaz, możemy zabierać się za zbieranie. Kilkanaście kwiatostanów na dobry początek w zupełności nam wystarczy. Po przyjściu do domu rozkładamy kwiaty w całości na szarym papierze lub obrywamy pojedyncze kwiatki i tylko je suszymy.

Kwiaty kasztanowca szeroko wykorzystuje się w kosmetyce ze względu na ich właściwości:

  •     uszczelniają i wzmacniają naczynie krwionośne, zmniejszają obrzęki pod oczami
  •     działają lekko ściągająco – dzięki obecności garbników
  •     działają ochronnie przeciwko promieniowaniu UV. Istotne jest to, że ekstrakt z kasztanowca sam w sobie nie absorbuje znacząco promieniowania UV, ale dodanie ekstraktu zwiększa współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF, dlatego teżekstrakt z kasztanowca (nasiona, kwiaty) zaleca się dodawać do składu kremów ochronnych – za to działanie odpowiedzialne są flawonoidy (m. in. pochodne kwercetyny)
  •     hamują działanie enzymu hialuronidazy, który degraduje kwas hialuronowy, co ma bezpośredni związek z elastycznością skóry. Za to działanie jest odpowiedzialna escyna.