Każdemu, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z przydomowym ogródkiem lub działką, sadzenie ogórków do gruntu może się wydawać trudne. Okazuje się jednak, że wystarczy dopilnować kilku spraw, aby wszystko poszło, jak trzeba. Przygotujcie tanią kuchenną mieszankę i poczęstujcie nią sadzonki ogórków, a w sezonie nie nadążycie zbierać plonów. 

Kiedy sadzić sadzonki ogórków?

Dokładna data jest tu oczywiście zależna od temperatur panujących w danym miejscu, jednak zwykle nasionka wysiewa się do doniczek od połowy do końca kwietnia, natomiast gotowe sadzonki przenosi się do gruntu pod koniec maja lub na początku czerwca. Nie należy spieszyć się z tą czynnością, gdyż ogórki są wyjątkowo wrażliwe na zimno i wystarczy kilka dni przymrozków, aby je uszkodzić. Kolejną ważną rzeczą, o jakiej należy pamiętać, by sadzenie ogórków się udało, jest zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy roślinkami. Najlepiej, aby rozmieszczać je co 20 cm. 

Zanim jednak posadzicie sadzonki ogórków do gruntu, najpierw warto odpowiednio je zasilić, aby potem wydały całe mnóstwo dorodnych zbiorów. Nie musicie jednak pędzić do sklepu ogrodniczego po specjalne preparaty. Poznajcie genialny domowy nawóz za grosze, który świetnie wpłynie na kondycję młodych roślinek.

sadzonki ogórków pielęgnacja

Źródło: Getty/iStock

Jak pielęgnować sadzonki ogórków?

Aby przygotować tani nawóz do sadzonek ogórków, wystarczy wam tylko tanie trio z kuchni, czyli soda oczyszczona, woda i kurkuma. O ile soda do podlewania roślin jest dość znanym patentem, to mało słyszy się o używaniu w tym celu kurkumy. Okazuje się jednak, że żółta przyprawa, którą chętnie wykorzystujemy do mięs czy sosów, ma właściwości przeciwgrzybicze, więc mieszanka z jej dodatkiem pomoże nie tylko wzmocnić system korzeniowy młodych ogórków, ale też ochroni je przed pasożytami oraz chorobami.

Choć skład tego specyfiku jest banalnie prosty, liczą się tu jednak dokładne proporcje. Zapamiętajcie więc, że na każde pół litra wody dodajemy po 1 łyżeczce sody i mielonej kurkumy. Potem całość wystarczy już tylko dokładnie wymieszać i odstawić na około 2 godziny. 

Domowy nawóz do sadzonek ogórków - stosowanie

Po tym czasie rozrabiamy mieszankę z 3 litrami czystej wody i nawóz jest gotowy do podlewania sadzonek. Najlepiej przelać odżywkę do konewki, dzięki czemu będzie można bardziej precyzyjnie wlewać go pod młode roślinki, aby ich nie uszkodzić. Jeśli chodzi o częstotliwość stosowania takiej mieszanki, najlepiej robić to co 2-3 tygodnie