Olej rzepakowy i olej z pestek dyni dzięki zawartości kwasów Omega-3 oraz Omega-6 to dobra alternatywa dla innych tłuszczy. Te oleje dobrze smakują, a do tego pomagają poprawić wyniki cholesterolu. Wybór odpowiedniego oleju pozwala dostarczyć do swojej diety wartościowe tłuszcze, które są niezbędne do wchłaniania i syntezy niektórych składników odżywczych. W jaki sposób warto wkomponować oleje do swojej diety?

Dlaczego warto sięgać po olej rzepakowy?

Chociaż olej z pestek winogron i oliwa z oliwek to popularne tłuszcze spożywcze, to nie można zapominać o korzyściach używania polskiego oleju rzepakowego. W przeciwieństwie do innych olejów posiada najbardziej wartościowe kwasy tłuszczowe, w zalecanych proporcjach Omega-3 do Omega-6, wpływa pozytywnie na układ nerwowy i pracę serca. A do tego jest idealnym dopełnieniem wielu potraw! 

Przed wybraniem oleju zawsze warto sprawdzić jego zawartość witamin i innych składników odżywczych.

Do czego warto wykorzystywać olej rzepakowy?

Oleje można wykorzystywać na przykład do tworzenia marynaty. Olej rzepakowy to dobra baza do marynowania mięs, ryb, warzyw lub tofu. Stworzenie własnej marynaty jest bardzo proste: wystarczy połączyć olej i ulubione przyprawy.

Potrzebujesz konkretnych inspiracji?

Zmieszaj łyżkę oleju, łyżeczkę miodu, łyżkę musztardy i dopraw do smaku solą i czosnkiem. Wymieszaj wszystkie składniki, a następnie włóż do marynaty kawałki mięsa lub tofu.

Do łyżki oleju dodaj łyżkę sosu sojowego, pół łyżeczki imbiru i dwie szczypty chilli. Zamarynuj w nich rybę, warzywa lub tofu.

Zmieszaj łyżkę oleju, łyżkę majonezu i pół łyżeczki musztardy. Dodaj trochę soli, kilka szczypt czosnku i szczyptę oregano. Zamarynuj mięso lub rybę.

Składniki można dowolnie modyfikować. Proces marynowania powinien trwać od 1 do 12 godzin. Im dłużej trwa, tym intensywniejszy smak można uzyskać. W trakcie pieczenia resztę marynaty można wykorzystać jako sos, co nada potrawie soczystości.

Co można przygotować z oleju z pestek dyni?

Olej używa się do podawania i doprawiania różnych potraw na przykład w formie dressingu. Do tego sprawdza się znakomicie na przykład tłoczony na zimno olej z pestek dyni, który dodatkowo zawiera witaminy A, E, a także B-karoten, lecytynę, selen i tłuszcze Omega-3 i Omega-6.

W jaki sposób tworzyć sosy na bazie oleju? W kuchni powinna ograniczać tylko i wyłącznie kreatywność.

Wymieszaj olej z pestek dyni z odrobiną pieprzu i soli.

Dwie łyżki oleju z pestek dyni dodaj do łyżeczki ostrej musztardy, dorzuć pół łyżeczki czosnku i łyżeczkę kurkumy.

Trzy łyżki oleju z pestek dyni połącz z pieczonymi ząbkami czosnku i podsmażoną cebulką — wymieszaj, a następnie skrop rybę, warzywa lub grzanki.

Spróbuj połączyć dwie łyżki oleju z pestek dyni z jedną łyżeczką octu balsamicznego, a następnie dodaj pół łyżeczki miodu, pół łyżeczki kurkumy i czosnku. Wsyp dwie szczypty rozmarynu, wymieszaj i polej gotowym sosem sałatkę lub warzywa.

Do dwóch łyżek oleju z dyni dodaj łyżeczkę musztardy i łyżeczkę octu jabłkowego. Posól do smaku, posyp szczyptą ostrej papryki i wymieszaj.

Każdy sos można przetestować w sałatce z warzywami, polać nim warzywa podpieczone w piekarniku, na patelni lub przygotowane na parze. Można dodawać go też do tofu, mięs i ryb. Każdy przepis nadaje się do dowolnej modyfikacji, wystarczy zwiększyć proporcje, dodać własne, ulubione przyprawy, a także prażone nasiona i orzechy.


Szukaj w sklepach produktów oznaczonych znakiem Jakość Tradycja, które dają gwarancję naturalnego składu, wieloletniej tradycji wytwarzania i wyjątkowego smaku. Po więcej pysznych przepisów zapraszamy na www.specjalyregionu.pl

*Merytoryka treści została przygotowana na podstawie publikacji "Żywienie człowieka a zdrowie publiczne" Wydawnictwa Naukowego PWN, opracowanego przez J. Gawęckiego, W. Roszkowskiego.

Materiał powstał z udziałem marki Specjały Regionu.