Świąteczne dania to oczywiście sprawdzone receptury, często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ten wyjątkowy barszcz czerwony z przepisu babci, najlepsze postne uszka od mamy czy perfekcyjny makowiec autorstwa kuzynostwa. Te i inne symboliczne wigilijne potrawy warto odpowiednio podać. Zadbajmy o pojemną, elegancką wazę, gustowną i praktyczną sosjerkę czy dzbanek na wigilijny kompot. Nie wspominając o odpowiedniej, kompletnej zastawie stołowej dla każdego z gości – poszczerbiony kubeczek może być niepotrzebnym powodem do poróżnienia się po emocjach związanych ze świątecznymi przygotowaniami. Piękną oprawę stołu zapewnią nam zestawy porcelanowe marki Chodzież, którą wyróżnia poszanowanie tradycji, dbałość o każdy z elementów i wysoka jakość. Od prawie 170 lat marka jest częstym „gościem” na stołach w polskich domach. Tegoroczne wspólne święta mogą być pięknym wstępem do wspólnej celebracji posiłków przy okazji okrągłego jubileuszu marki przypadającego na 2022 roku. Zanim zaczniemy, podpowiadamy, jak dobrać poszczególne elementy zastawy. Praktyczne wskazówki rozwieją wszelkie wątpliwości.

Jak serwować zupę, czyli czas na barszcz lub grzybową

Plan na kolację wigilijną najlepiej przygotować z wyprzedzeniem. Musimy wstępnie ustalić liczbę gości, którzy zasiądą do stołu, a także wybrać potrawy, które przygotujemy i podamy do konsumpcji. To absolutne podstawy, aby bez zdenerwowania rozłożyć obowiązki w kuchni i jadalni. Dobór nakrycia stołu powinien być podyktowany liczbą i przepisami na dania, a rodzaj zastawy stołowej i forma serwowania świątecznych - przysmaków do listy gości. W przypadku kameralnych, mniejszych wieczerzach możemy serwować część z potraw bezpośrednio na talerzach. Jednak kiedy przy stole zasiądzie więcej niż najbliższa rodzina, zaopatrzmy się w elegancki zestaw talerzy. Marka Chodzież w swojej ofercie proponuje zarówno zestawy dla sześciu, jak i 12 osób.


fot. mat. prasowe Chodzież

Zgodnie z etykietą savoir-vivre, kolejność ułożenia talerzy dla każdego z gości powinna być spójna z kolejnością podawania potraw. W przypadku kolacji wigilijnej rozpoczynającej się od zupy, na samej górze układamy głęboki talerz. Do niego nalewane będą np. porcje zupy rybnej lub czerwonego barszczu. Inny wybór naczynia do zupy to bulionówka – wykorzystywana jest m.in. do serwowania gęstej grzybowej zupy krem. W przypadku tego dania liczą się najdrobniejsze szczegóły – dodatki w postaci uszek lub grzanek powinny być umieszczane osobno w mniejszych naczyniach lub na półmisku. Odpowiednią aranżację i podniosłą chwilę podkreśli design zastawy – porcelanową kolekcję Yvette marki Chodzież wyróżnia ponadczasowa biel polskiej porcelany. Idealnie uzupełni tradycyjnie udekorowany świątecznym obrusem stół z bieżnikiem, a piękna dekoracja Gwiazdki sprawi, że przy tak zaaranżowanym miejscu zachwyci się każdy miłośnik bożonarodzeniowych akcentów. To prosty, a zarazem dostojny sposób na podkreślenie wigilijnej, domowej atmosfery.
Warty uznania sposób, w jaki na stole może być podana zupa, to wykorzystanie praktycznej, gustownej wazy. Waza ustawiana jest pośrodku stołu – dostosowana do ułożenia pozostałych potraw, a także wygody gości. Każda z osób powinna swobodnie móc nalać sobie porcję. Często sam gospodarz domu lub pani domu samodzielnie serwuje zupę. Powinno wydarzyć się to zawsze od prawej strony obsługiwanej osoby – zgodnie z zasadą, że po prawej stronie nakrycia kładziemy również łyżkę do zupy. Etykieta zwraca uwagę na temperaturę posiłku – zupa w wazie nie powinna być letnia. Dla podtrzymania odpowiedniej temperatury można wykorzystać rozwiązanie polecane przez szefów kuchni, czyli wcześniejsze podgrzanie głębokich talerzy.

Zasady savoir-vivre wyznaczają również zachowanie w trakcie jedzenia. Jeśli chcemy skonsumować zupę do końca, pamiętajmy, aby zawsze odchylić głęboki talerz od siebie. W podobny sposób prowadźmy łyżkę – zanurzając ją nie głębiej niż do 2/3 wysokości naczynia. Warto wiedzieć, że zupę podaną w filiżance, można wypić, podnosząc naczynie za uszko do góry. W opisany powyższe sposoby możemy zaplanować serwowanie trzech rodzajów wigilijnych zup: zupy rybnej z wazy do talerzy głębokich, zupy krem grzybowej w bulionówkach wraz z dodatkowymi sztućcami oraz czystego barszczu czerwonego w filiżankach.

Dania główne – elegancka i pyszna prezentacja na półmiskach

Zarówno w wigilijny wieczór, jak i na bożonarodzeniowy obiad, musimy zaplanować wybrane dania główne. Postne pierogi z kapustą i grzybami czy ryba z piekarnika na 24 grudnia oraz pieczyste z drobiu lub pieczeń wołowa na pierwszy dzień świąt to tylko jedne z propozycji. Aby podkreślić niecodzienną atmosferę świątecznego czasu, zaserwujmy je na eleganckich, zdobionych półmiskach. Idealnie sprawdzi się do tego serwis obiadowy dla 12 osób Iwona Złota Linia marki Chodzież. To legendarna kolekcja, która od ponad 40 lat święci triumfy popularności – zwłaszcza w wielopokoleniowych rodzinach. Kunszt wykonania i ponadczasowe wzornictwo uświetni każde spotkanie przy stole – nie tylko od święta. Szeroki wybór 44 elementów kolekcji pozwala zarówno na przygotowanie kilkudaniowego obiadu, jak i zaaranżowanie kameralnego spotkania przy kawie. W zestawie Złota Linia znajdują się trzy owalne półmiski w różnych rozmiarach, a także cztery okrągłe salaterki – w nich możemy podać m.in. kapustę z grzybami lub dodatki: marynowane grzybki, śledzie w oleju czy świąteczne sałatki.

fot. mat. prasowe Chodzież

Zgodnie z zasadami savoir-vivre, do każdego półmiska czy salaterki należy podać osobne sztućce. Błędem jest używanie własnych sztućców do nabierania porcji potrawy na swój talerz. Etykieta przy stole nakazuje również, aby danie z półmiska nakładać wybierając zawartość z brzegu, aby nie dotykać innych kęsów. Przydatne będą do tego wspomniane sztućce środka stołu, zwane też sztućcami serwingowymi.

Jak podać sos i czy wypada doprawiać dania?

Świąteczne dania obiadowe mogą mieć rozmaitą formę. Gotowane czy pieczone mięsa to przepisy, które szczególną uwagą cieszą się właśnie na Boże Narodzenie. Dla wzbogacenia ich smaku nierzadko dobiera się odpowiednie sosy – na ciepło lub na zimno. Niezależnie od rodzaju, polecamy zadbać o przelanie ich do praktycznych, szykownych sosjerek. Pomogą one sprawnie polać potrawę, jednocześnie odmierzając ilość stosowną dla każdego z gości przy stole. Wykonane z porcelany sosjerki to także wyszukane urozmaicenie aranżacji odświętnego stołu.

fot. A. Rogalski / mat. prasowe Chodzież

Etykieta odnosi się również do innych form doprawiania dań. Nie na miejscu jest bowiem przyprawianie zawartości talerza jeszcze przed spróbowaniem. W trakcie spożywania potrawy można lekko doprawić ją pieprzem lub solą, ale prośba o dodatkowe przyprawy to zdecydowane nadużycie i wyraz braku zaufania do gospodarza.

Kompot wigilijny i nie tylko – jak serwować napoje na święta

Świąteczne potrawy mają nieodłączne towarzystwo napojów, które smakują wyjątkowo właśnie w ten szczególny, zimowy czas. Zdecydowanym królem i jednocześnie symbolem zdrowia jest wigilijny kompot z suszu. I choć jego smak czy zapach nie każdemu odpowiada, to zgodnie z tradycją powinno się wypić chociaż łyk tego specjału. A jak serwować kompot wigilijny i inne napoje gorące? Dobrym rozwiązaniem będzie wygodny dzbanek. Dobierzmy taki model, który sprawdzi się również przy innych okazjach do spotkań przy stole. W zestawie obiadowo-kawowym dla 12 osób Akcent Arna znajdziemy jeden z klasycznych, porcelanowych fasonów. Ta propozycja od marki Chodzież wyróżnia się wyraźnymi łukami i delikatnie zaokrąglonymi krawędzie naczyń – na tyle eleganckie i uniwersalne zarazem, że ten typ porcelany będzie odpowiedni do najróżniejszych aranżacji stołu.

fot. mat. prasowe Chodzież

Po daniach głównych – czas na słodki poczęstunek

Świąteczne potrawy mają mocną, słodką reprezentację. Klasyczny makowiec, puszysty sernik czy keks pełen bakalii to deserowe propozycje, na które czeka niejeden młodszy i starszy członek rodziny. Ciasta na bożonarodzeniowy stół najlepiej serwować w towarzystwie zimowej herbaty lub świeżo zaparzonej kawy. Gustowny zestaw garnitur do kawy dla 12 osób Iwona Złota Linia pomoże w eleganckim zaserwowaniu gorących napojów do słodkiego podwieczorku. Filiżanki i spodki wykorzystane mogą być do herbaty lub kawy, a płytkie talerze do porcji ciasta. Wśród elementów tej porcelanowej linii naczyń marki Chodzież znajdziecie m.in. zdobiony imbryk (o pojemności 1100 ml) oraz dzbanek, a także śliczną cukiernicę.

fot. mat. prasowe Chodzież

Dobrze dobrana zastawa stołowa to ważny element świątecznych przygotowań. Warto zadbać o to, aby była piękna, a przy tym wygodna w użyciu — wtedy na pewno będziemy z nich korzystać nie tylko od święta. Wybierając porcelanowe zestawy, inwestujemy w akcesoria na lata – mimo delikatnej struktury, to wytrzymałe i odporne na zarysowania czy pęknięcia naczynia. Przy tym, porcelanowa zastawa to bardzo szlachetny wybór, podkreślający wyjątkowość niejednej uroczystości. To zakup odpowiedni dla nas samych, jak i sprawdzony pomysł na świąteczny prezent pod choinkę.

Artykuł powstał we współpracy z marką Chodzież.