Na stole wielkanocnym nie może zabraknąć żuru. To tradycja, która jest głęboko zakorzeniona w każdym z nas. W wielu regionach Polski robi się go nieco inaczej, dlatego warto próbować nowych smaków. Poznałam ten zakopiański, który robiła sama gaździna. Smakował tak, ze braliśmy dokładki całą rodziną. Zdecydowałam, ze wypróbuję go w tym roku w domu i zrobię według jej przepisu. W szybkowarze jest znacznie bardziej esencjonalny, dlatego wypróbujcie tę metodę. A sprzęt dostępny w Lidlu w niewielkich pieniądzach.

Szybkowar z Lidla Ernesto - oszczędność czasu w kuchni i pyszne dania

Od kiedy mam szybkowar, mogę zrobić ulubione dania znacznie szybciej. Są miękkie, bardzo soczyste i jeszcze lepsze, niż ugotowane w zwykłym garnku. Dobrym przykładem może być pręga wołowa - w tym sprzęcie wychodzi mięciutka w zaledwie 30 minut. Jest wystarczająco duży, aby móc przygotować większe ilości potraw. Zawory bezpieczeństwa upewniają, ze gdy ciśnienie wzrasta, odpowiednio upuszczają nagromadzoną parę. Jest idealny zarówno dla mniejszego, jak i większego gospodarstwa domowego.

Jak wspominają zadowoleni Klienci na stronie Lidl.pl:

Łatwy w użyciu, oszczędza dużo czasu, zdecydowanie polecam.

Doskonały stosunek ceny do jakości.

Bardzo użyteczny. Został dobrze dostarczony.

Jak zrobić żur zakopiański według gaździny?

Byłam zaskoczona, jak żur może być syty i niewiarygodnie pyszny. Delikatnie kwaśny, bardzo gęsty i uginający się od dodatków. Głównym składnikiem jest maślanka, którą gaździna robiła sama. Wypróbujcie ten przepis, a z pewnością zastąpicie dotychczasowy. Uwierzcie, na pewno nie skończy się na jednym talerzyku zupy. Poniżej znajdziecie przepis krok po kroku:

Składniki:

  • zakwas na żur - około 4 łyżki,
  • 5 ziemniaków,
  • kiełbasa śląska lub biała,
  • bulion wołowy - 1 litr,
  • pół litra maślanki,
  • 2 marchewki,
  • 5 jajek.

Przygotowanie:

na początku zagotujcie bulion wołowy lub ugotujcie tradycyjny rosół lub ten kolagenowy Następnie obierzcie ziemniaki i pokrójcie w kosteczkę. Pokrójcie kiełbasę na plasterki. Razem wrzućcie na patelnię i duście pod przykryciem. Dodajcie pokrojone marchewki do bulionu. Następnie składniki z patelni.

Zagotujcie przez 20 minut. Na koniec doprawcie zakwasem na żur oraz maślanką. Gotujcie zupę przez około 40 minut. ugotujcie jajka na twardo i podawajcie do zupy wkrojone połówki. Powinien być gęsty i bardzo aromatyczny.