Zdarza się, że nawet najbardziej wprawiony kucharz przypali garnek. Jest to zupełnie naturalne, jednak też problematyczne, ponieważ naczynia bardzo trudno później doczyścić. Można jednak je uratować, jeśli wypróbujecie mieszankę do zadań specjalnych. Działa cuda, a w dodatku wcale się przy tym nie napracujecie.

Jak pozbyć się spalenizny z garnków?

500 ml płynu do mycia naczyń połączcie z 1 tubką pasty do mycia zębów, 1 łyżeczką sody oraz 200 ml wody. Całość mieszajcie do momentu, aż uzyskacie jednolitą miksturę. Przelejcie ją do butelki, a następnie stopniowo polewajcie przypalony garnek.

Mieszankę rozprowadzacie za pomocą gąbki i umyjcie naczynię, starając się odrobinę mocniej pocierać jego powierzchnię. Zobaczycie, że po spaleniźnie nie będzie śladu.

Inne domowe sposoby na przypalone garnki

Możecie też skorzystać z innych domowych sposobów, które pomogą wam uporać się z brudem i spalenizną. Jednym z najbardziej popularnych patentów jest użycie octu lub sody – pamiętajcie jednak, żeby nie mieszać ich ze sobą, ponieważ oba te środki oddzielnie są bardziej skuteczne.

Dobrze sprawdzi się też kwasek cytrynowy, którym trzeba obficie posypać garnek. W walce ze spalenizną pomoże także proszek do prania lub kostka do zmywarki. Te metody będą skuteczne zwłaszcza w przypadku "opornych" garnków ze stali nierdzewnej.