Mycie podłóg to jedno z tych zadań, które należą do waszych najmniej ulubionych? Codzienne przemywanie bywa wyzwaniem, zwłaszcza w natłoku innych prac domowych. Skupiacie się na wyborze odpowiednich detergentów do każdej czyszczonej powierzchni? Nie traćcie go i sprawdźcie kuchenną szafkę, która jest pełna dobra. Wystarczy niewielka ilość rozpuszczona w wodzie, aby podłoga lśniła czystością. Bez względu na to, czy jest drewniana czy winylowa. Sprawdźcie koniecznie, zaoszczędzicie czas i pieniądze.

Jak zrobić mieszankę do mycia podłóg z uporczywych zabrudzeń?

Używacie płynu do zmywania naczyń na bazie delikatnego detergentu? Wystarczy kilka kropli rozpuszczonych w wodzie z dodatkiem octu. Taka mieszanka jest wrogiem wszelkich tłustych zabrudzeń. Rozpuszcza plamy w mgnieniu oka, a nawet szybciej. Możecie wykorzystać w tym celu także ocet jabłkowy, który jest z reguły przygotowywany na jesieni. Dzięki temu podłogi będą miały odświeżający zapach.

Nie możecie patrzeć na smugi pozostawione na kuchennych szafkach? Ta mieszanka to także remedium na zabrudzenia i ślady palców. Wetrzyjcie miksturę w gąbeczkę do czyszczenia i przemyjcie nią powierzchnię. Odczekajcie, aż przeschnie i wypolerujcie bawełnianą ściereczką. Brud i tłusty osad będzie osadzał się znacznie wolniej niż do tej pory.

Co lepsze - mop sznurkowy czy płaski?

W przypadku czyszczenia podłóg, możemy wyróżnić dwa rodzaje mopów, które powinny być wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. Tylko wtedy możecie liczyć na lepsze rezultaty w kuchni i innych pomieszczeniach:

  • mop sznurkowy - to mop, który jest przeznaczony do niewielkich powierzchni. Zwłaszcza tych, które są trudno dostępne. Dzięki łatwo dopasowującym się włóknom możecie dotrzeć do zakamarków. Niestety mankamentem jest niedokładne mycie na większych powierzchniach.
  • mop płaski - jest to jeden z wygodniejszych mopów, który dobrze dopasowuje się do płaskich powierzchni. Nie pozostawia przy tym smug. W wielu z nich zostały zastosowane wymienne ściereczki, które są suche lub nasączone płynem. Inne zaś o fakturze ściereczki z mikrofibry można prać w pralce w programie dla syntetyków. Dzięki włóknom zbiera kurz, nie pozostawiając skłębionych resztek za sobą.